Македонија го стартуваше СП со пораз од Шведска 32:20

Четврток, 14 Јануари 2021

Подмладената македонска ракометна репрезентација не можеше на терен да и' парира и да ја надигра нестандардната постава на шведската ракометна репрезентација во првиот дуел од групата „Г“ на Светското првенство во ракомет, Египет 2021, што се одигра вечерва.

Брзата игра и убедливиот пораз од 32-20 од селекцијата на Шведска не остави простор за изненадување против фаворитот пред македонските репрезентативци. Швеѓаните настапија без деветмина стандардни првотимци, но дури и со таков состав делуваа премоќно во однос на нашиот подмладен тим, доминираа во секој аспект на ракометната игра и заслужено стигнаа до убедлив триумф. Македонија одигра катастрофално во одбраната во голем дел од натпреварот, немајќи одговор за брзата игра на противникот, но имавме сериозен проблем и во нападот, за што доволен доказ е бројот на постигнати погодоци.

Првиот напад го имаше Македонија, Стоилов изнуди исклучување, а Мартин Поповски извонредно реализираше од крило на асистенција на Лазаров. Во следнот напад Стоилов погоди за водство од 2-1, но Швеѓаните одговорија со два гола за нивна прва предност на мечот (2-3). Одбраната имаше многу проблеми да ги запре шведските напади, па во првите девет минути примивме шест погодоци (4-6). Лазаров во 10. минута го промаши и вториот шут во низа, а Ване реализираше од контранапад за најубедливи 4-7.

Противникот сепак го диктираше темпото до крајот на полувремето и на одмор замина со 16-11, a натпреварот заврши со победа на Шведска од 12 голови предност и резултат 32:20.

Кире Лазаров со пет гола (три од пенал) беше најефикасен во македонскиот состав, додека по двапати прецизни беа Стоилов, Пешевски, Поповски и Костески. Најдобар поединец на натпреварот беше Швеѓанецот Ване со 11 погодоци.

Следен предизвик за македонската репрезентација е дуелот со домаќинот Египет, што на програмата е в сабота со почеток во 18 часот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Комисијата за заразни болести со предлoг полициски час од 22 до 5 часот наутро

По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко

Повеќе

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.