Топ Новости >

Македонски и грчки планинари на врвовите на Грамос

  • Среда, Сеп 06 2017

{flike}


Се нижат меѓународните акции на ПД „Кожуф“. Викендов реализирана четвртата меѓународна средба со планинари од Грција и Македонија кои си поставија за цел да ги искачат врвовоте на планината Грамос која се наоѓа на самата граница помеѓу Грција и Албанија во реонот на Костур.

Во акцијата учество зедоа 43 планинари, во органозација на ПД „Кожуф“, Е.П.Д. „Картуш“ од Прилеп и планинарот водич од Грција Гиоргиос Копаилас. Екипата од Македонија што ја сочинуваа 16 планинари од Гевгелија и тројца планинари од Скопје ја предводеше Ристо Каркалашев од Гевгелија. Ним им се придружија 20 планинари од Прилеп заедно со четворица грчки планинари кои ги предводеше Горгиос Копаилас. Сите заедно се упатија кон врвовите на Грамос, поточно на нејзиниот највисок врв „Чука Пецик“ 2.525 м.н.в.

Планината Грамос е позната и под името Грамушта, или на костурски дијалект Грамушча. Грамос го сочинува најсеверниот дел од планинскиот венец на Пинд на грчка територија. Таа се состои од две планински била кои се собираат под прав агол. Првото било ја означува границата со Албанија со врвовите „Црн Камен“ (Μαύρη Πέτρα, Маври Петра, 2.461 м), Голио Врв (Γκόλιο, 1.934 м) и Каменик (Κάμενικ, 2.043 м). Другото било ги дели окрузите Јанина и Костур и има источна насоченост. Него го бележат врвовите Перифано (Περήφανο, 2.442 м), Гесо (Γκέσο, 2.166 м) — Голем Човек (Επάνω Αρρένα, Епано Арена, 2.192 м) и Мал Човек (Κάτω Αρρένα, Като Арена, 2.075 м). На планината Грамос близу до границата со Албанија е сместено највисокото и најголемото планинско езеро во Егејска Македонија и Грција, наречено Гиздово (Γκιστόβα) на 2.350 м.


Запознај го соседот за да го разбереш подобро е изгледа мотивот на овие наши вљубеници на планините и висините, кои за време на престојот во Грција, во рамките на акцијата ги посетиле местата Воден и Костур, а првиот престој го имале во пазувите на Грамос, во едно прекрасно планинско село Пликати на надморска височина од 1.350 метри.

Следниот ден рано наутро уште во 5-30 часот сите спремни се упативме по патеката која водеше кон врвот Чука Пецик, но планина како планина никогаш не предвидлива во однос на временските услови, по нешто повеќе од еден час пешачење временските услови наеднаш се променија и се влошија почна ветер, дожд и магла. Се собравме сите планинари да се договорме што понатаму. Овде падна договор да се врќаме назад поради силниот дожд. Назад надолу тргна една поголема група додека јас и уше неколку планинари од Гевгелија и Прилеп се искачивме уште некое метро нагоре каде наидовме на една стара посматрачница изградена од камен и во неа се засолнивме. Овде решивме да почекаме извесно време и доколку временските услови се подобрат да тргнеме кон врвот. По близу едно часовно чекање дождот малку намали и еден дел решивме да тргнеме кон врвот, а другите се вратија назад. Качувајќи се нагоре почна да паѓа магла, па одлучивме да го искачиме најблискиот врв и така се искачивме на вториот врв по височина на планината Грамос, врвот „Црн Камен“ (2.461 м.). На врвот направивме неколку фотографии и се упативме назад кон Пликати и вилите во кои бевме сместени. Така, иако не беше искачен врвот Чука Пецик кој ни' беше цел на акцијата, сепак бевме задоволни и од искачениот врв Црн Камен“, вели гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.Како значење има Грамос и посетата на нашите планинари на нејзините терени

До 1912 година Грамушта ја образувала југозападната граница на етничка Македонија - селата во планината се влашки, а на североисточното подножје — македонски. На 24-29 август 1949 г. на планината се случила решителната Битката на Грамушта, каде со помош од американски и британски сили и напалм-бомби е поразена Демократската армија на Грција (ДАГ) со огромен број Македонци и со тоа е ставен крај на Граѓанска војна на штета на македонското население. Денеска грчки и македонски планинари заедно, со споделување на искуства и пријателства, слободно „шетаат“ низ пределите на ова некогашна воена зона.

Периодот кој следи П.Д. „Кожуф“ ќе реализира уште неколку акции, а во окомври месец ќе го организира и 13-от Меморијал Димитар Кангов - Кангата со искачување на највисокиот врв на Кожуф планина, врвот Зелен Брег позициониран на 2.166 метри надморска височина.


 


Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.