Топ Новости >

Пехар за Федерер против Дел Порто во Базел

  • Недела, Окт 29 2017

{flike}


Швајцарскиот растурач на зелените терени ја освои осмата титула во својот роден град Базел со резултат 2 - 1 во сетови.
По пауза од една година на 13тиот трунир во Базел, швајцарскиот миленик ја израдува својата домашна публика со извонредна игра. По изгубениот прв сет од 6-7 за Дел Порто, Федерер како да ја вклучи својата машина за пресудни топки и фрлања и со епски пресврт го реши Дел Потро за титула во Базел.

Во вториот сет двата тенисери не ги „даваа“ своите сервиси, но сè до одлучувачкиот десеттиот гем, кога Федерер ја искористи својата втора бреј и сет топка и израмни на 1-1. Одлучувачкиот период започна идентично како првиот со брејк и ри-брејк, но Швајцарецот продолжи со својата одлична игра на противнички сервис и со нов брејк дојде до предност која на крај значеше победа и нов трофеј во родниот Базел.

Ова е 95ти турнир во кариерата на живата тениска легенда, Роџер Федерер.
помладиот аргентинец Хуан Мартин дел Потро при доделувањето на наградите се заблагодари на добрата изгра на својот противник.
Наградниот фонд на турнирот е 387.000 евра. Не така примамлива сума, но секако менаџерите имаат своја тактика за одржувањето на кариерата на овој тениски великан.

 

 

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.