Топ Новости >

Европскиот ракометен првак Вардар доминираше над германскиот клуб РНЛ

  • Сабота, Ное 18 2017

 


{flike} 


 Европскиот шампион покажа моќ, силниот Вардар на домашен терен му одржа ракометна лекција на германскиот првак Рајн Некар Левен, кој во СЦ „Јане Сандански“ е поразен со 30-26 (17-13). 

Раул Гонзалез одлично ја имаше простудирано играта на гостите и го однесе Вардар во пол-позиција за врвот во групата „А“ и местото кое води директно во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони. „Лавовите“ премногу лесно станаа „мачиња“, а шампионот играше по нотите на навивачите и остана единствениот непоразен тим во овогодинешната сезона на ракометната елита.

 

Вардарци почнаа да го диктираат темпото уште од стартот на натпреварот и ја радуваа домашната публика со голови. Водени од Иван Чупиќ, кој погоди од пенал, а потоа и од контра, домашните поведоа со 3-1, а водството достигна три гола во 10. минута, кога Канељас погоди на празен гол, за 6-3.

Тоа беше знак за Јакобсен да повика тајм-аут и да им подеи совети на своите ракометари, но истите - не помогнаа премногу. Вардар продолжи да игра во моќен ритам, во 15. минута имаше предност од 11-6, а потоа, дојде и до 16-10, предност од шест гола која беше највисока во овој интервал од мечот.

Штербик имаше само три интервенции за 30 минути, но и тоа не беше пречка Вардар на полувреме да води со 17-13. Можеби разликата ќе беше поголема, да не беше дискутабилната арбитража на судиите пред крајот на првиот дел, кога досудија пенал и воедно го исклучија Игор Карачиќ.

Разликата Вардар ја одржуваше и во воведните минути од вториот дел (19-15, па 22-18), а одбраната на европскиот првак функционираше перфектно благодарение на советите на Раул, кој одлично ги затвори шутерите на РНЛ и не им даваше шанса да се закануваат. Блесна и Арпад Штербик, со две одбрани во низа, а тоа на македонскиот тим му донесе висока предност од пет гола (27-22), на осум минути пред крајот на дуелот.

Во последните минути од мечот Вардар ја имаше контролата во свои раце, РНЛ, пак, брзаше за да брка резултат, но сепак грешеше, а сето тоа го искористи македонскиот шампион и го приведе дуелот кон финишот со хепи-енд за „црвено-црната“ армија.

Најдобар стрелец кај Вардар беше Вуко Борозан со седум гола, додека Иван Чупиќ заврши со шест гола, а Даинис Кристопанс заврши со пет гола. Кај Рајн Некар Левен, Баена Гонзалез и Шмид дадоа по пет гола, а Сигудрсон беше задржан на четири гола. 

Наредниот меч во Лигата на шампионите, Вардар, го игра на 26 ноември, кога гостува во Германија кај Рајн Некар Левен. 

 


Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.