Топ Новости >

Мајкл Џордан - најбогатиот спортист на сите времиња

  • Вторник, Јан 09 2018

 


{flike} 


На листата на магазинот „Форбс“ од Топ 10 најбогати спортисти во светот водат голферите (4-ца на број), 3-ца кошаркари и по еден фудбалер, возач на формула и боксер. 

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан (54 години), според престижниот магазин Форбс, е најбогатиот спортист на сите времиња. 

Водачот на „Булсите“, најдобриот кошаркар на сите времиња досега заработил вкупно 1,85 милијарди долари, а повеќето од нив се договори за спонзорство. Само од реклами на патики во 2015 година има заработено 100 милиони долари отколку во текот на неговата 15 годишна кошаркарска кариера која тежи 94 милиони долари. Со тоа тој е и најплатен пензиониран спортист на сите времиња.  

Покрај Џордан, уште четворица спортисти заработиле повеќе од една милијарда долари во животот. Тоа се голферите Тајгер Вудс (1,7), Арнолд Палмер (1.4), Џек Никлаус (1.2) и поранешниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, кој заработил точно една милијарда долари. 

Од активните спортисти најбогат е Леброн Џејмс кој е досега во својата кариера заработил 730 милиони долари, а зад него се Кристијано Роналдо (725), Роџер Федерер (675) и Лионел Меси (600). 

Топ 10-те најбогати спортисти на сите времиња се: 

1. Мајкл Џордан (кошарка, САД) 1,85 милијарди долари

2. Тајгер Вудс (голф, САД) 1,7 милијарди долари
3. Арнолд Палмер (голф, САД) 1.4 милијарди долари
4. Џек Никлаус (голф, САД) 1,2 милијарди долари
5. Михаел Шумахер (Формула 1, Германија) 1 милијарда долари 

6. Фил Микелсон (голф, САД) 815 милиони долари
7. Коби Брајант (кошарка, САД), 800 милиони долари
8. Дејвид Бекам (фудбал, Англија) 800 милиони долари

9. Флојд Мејведер (бокс, САД) 785 милиони долари

10. Шекил О’Нил (кошарка, САД) 735 милиони долари

 


Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.