Топ Новости >

Македонија одигра нерешено со Германија

  • Среда, Јан 17 2018

{flike}


Со резултат 25:25 Македонија вечерва се израмни во вредностите со актуелниот европски ракометен првак Германија.

Македонија е првопласирана во групата Ц и ќе пренесе големи три бода во втората фаза од Европското првенство, на дуелите што ќе се играат во Вараждин.

Со пресинг во првото полувреме, со празен гол и човек повеќе во напад селекторот Раул Гонзалес сакаше да ги поведе во водство нашите репрезентативци. Така беше со првите три погодоци и париравме со резултат 7:6 се' додека германските репрезентативци не ја превзедоа играта и постигнаа низа од шест голови, па на полувремето нашите момци отидоа на одмор со резултат од само гол разлика.

Второто полувреме беше извонреден пресинг, утакмица со секоја секунда на препад. Се нижеа шансите. Една ќе беше пресудна дури и за победа на Македонија.
Стојанче Стоилов можеше да биде јунак за победа, а можеше да стане и трагичар ако Германците го реализираа последниот напад. Стоилов, големиот борец на цртата, за себе има само делумна утеха по промашениот удар:

-„Имав шут за победа и тогаш нерешено не ти е слатко“ – по малку разочарано вели Стојанче Стоилов .
- „Имав шанса да го решам натпреварот. Избрзав, шутнав лошо… Среќа соиграчите ме покрија. Тој бод сега не е толку сладок како што можеа да бидат четири бода за втора фаза. Но, тоа е тоа. Денеска промашив, утре можеби ќе дадам, тоа е ракомет, тоа е спорт“.

Селекторот Гонзалес е горд на својот тим и вечерашниот дуел со европскиот шампион:
- „„И двата тима можеа да го добијат натпреварот, играа интензивна одбрана и технички одлична поткованост. На крајот ремито е реален резултат, ние имаме два бода во Вараждин и не отстапуваме од својата цел, одбрана на златото. Ми се допаѓа карактерот на мојот тим, повеќе сакав да победиме, но немаме време за жалење, имаме два дена за да се подготвиме за следниот натпревар“ – изјави Раул Гонзалес.

Во првиот меч, на 21-ти јануари, ќе ги одмериме силите со првопласираната селекција од групата Д (во меѓусебен дуел вечерва решаваат Данска и Шпанија), два дена подоцна Македонија ќе игра против Чешка, а на 24.јануари и против второпласираната селекција од групата Д.

Еве неколку поенти пред гол линиите на теренот во вечерашниот меч меѓу Македонија и Германија. 


Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

Ѓер ја одбрани титулата во Лига на шампиони

Во драматично финале Ѓер успеја да ја зачува титулата со резултат 27-26

Повеќе

Штипјанецот Емил Павлов - повторно европски првак во карате

Македонскиот каратист Емил Павлов по втор пат во својата кариера стана европски првак во категоријата до 60 килограми

Повеќе

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони

Утре во 18 часот ракометарките на Вардар играат со ланскиот победник Ѓер

Повеќе

Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

Вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар

Повеќе

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест

Повеќе

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

Градоначалникот на грчката општина Пеонија во посета на Гевгелија

Унапредување на прекуграничната соработка на општина Гевгелија со општина Пеонија преку заеднички европски проект

Повеќе

Трка на келнери во Гевгелија

Група професионални угостителски ентузијасти ја враќаат манифестацијата „Трка на келнери“ во Гевгелија

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.