Топ Новости >

Меѓународната Трка за мир на 7 март поминува низ Гевгелија

  • Понеделник, Мар 05 2018

{flike}


Глобалната меѓународна штафета „Трката за мир“, во која се вклучени маратонци-волонтери од целиот свет, задутре на 7 март, во среда, пристигнува во нашата земја од соседна Грција, преку граничниот премин Богородица. Стапнувајќи на македонско трло, Трката по влезот во Гевгелија движејќи се по улиците „С.М.Данко“ (кај Болницата) и „7 ноември“ (после Полициската станица), ќе пристигне во центарот на градот. Свечениот пречек е планиран за 9 часот, на почетокот од градсото шеталиште непосредно пред супермаркетот „Кит Го“ и просторот до „Македонскипошти“ Гевгелија.

Пораката за мир која ја пренесуваат и споделуваат учесниците на истоимената трка ќе биде пренесена со предавање на „факелот на мирот“ на градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков. Моментот на предавањето и престојот на интернационалниот тим на маратонци во нашиот град ќе биде одбележан и со пригодна програма во чест на светските спортски миротворци.

Потоа, предвидено е факелот да биде понесен од ученици-спортисти од СОУ „Јосиф Јосифовски“ и двете основни училишта во Гевгелија и со штефетно предавање од еден спортист до друг, да се упати, по улиците „Маршал Тито“ и „Борис Кидрич“, од каде што ќе биде испратена до следната дестинација на патот на трката на мирот низ нашата држава. Факелот ќе биде носен низ повеќе општини и ќе пристигне во Скопје, од каде што ќе ја напушти нашата земја.

Дведеценискиот спортски мировен настан „Трката за мир“ датира од 1987 година. Истата се одржува биенално, на секои две години. На својот пат низ европскиот континент територијално поминува низ 49 земји, што претставува траса долга 24.000 км.

 


Русија е првиот осминафиналист на СП

Со вечерашната победа над Египет и петардата со Саудиска Арабија, мундијалскиот домаќин Русија е првиот патник за осминафиналето на Светското првенство во фудбал

Повеќе

Роби Вилијамс го отвори СП во Москва

ВИДЕО: Со своите хитови во придружба на оперска пејачка британската музичка ѕвезда го отвори спектаклот на Фудбалското првенство во Русија

Повеќе

Започнува светското првенство во фудбал Русија 2018

Распоред на натпреварите во групна фаза

Повеќе

Надал со 11-та титула на Ролан Гарос

Надал го победи австралијанецот Доминик Тим и со тоа стана прв тенисер кој го има освоено 11 титули на Ролан Гарос

Повеќе

Светско Фудбалско првенство Русија 2018

На 14 јуни започнува 21-вото Светско фудбалско првенство Русија 2018

Повеќе

Дводневно Крапско дружење на Паљурци

ЗСР „Костреш“ од Богданци, организатор на втората крапска интернационална средба

Повеќе

Роналдо се приклучи на подготовките на Португалија

Во пресрет на Светското првенство во Русија Роналдо во боите на националниот тим

Повеќе

Богата спортска сабота

Полуфинале во Лига на шампиони во ракомет започнува во 15:15 часот, а второто во кое игра нашиот Вардар започнува во 18 часот. Вечерта финале во Лигата на шампиони во 20:45 помеѓу Реал Мадрид -

Повеќе

ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест

Јапонски и македонскиот алпинист кои починаа под врвот Еверест по симнувањето во Катманду ќе бидат однесени на аутопсија

Повеќе

Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.