Топ Новости >

Д-р Ѓорѓе Петков тргнува на покривот на светот - Монт Еверест

  • Петок, Мар 23 2018

 


Шестчлена екипа од која само гевгеличанецот д-р Ѓорги Петков е од Балканот тргнува на алпинистичката експедиција за искачување на највисокиот врв на светот - Монт Еверест.
Д-р Ѓорги Петков вечерва се отпоздравува со семејството, пријателите и колегите со желби за добар пат и успешен поход кон „покривот на светот“, а утре наутро 24 март свечено испраќање на „врвот на светот“ ќе му приредат членовите на Планинарското друштво „кожуф“ од Гевгелија, чиј долгогодишен член е токму овој надежен планинар и алпинист со намера да го испише името на Македонија по шести пат и на Гевгелија по прв пат во аналите на најупорните кои го искачиле Монт Еверест.


Утре Петков тргнува за Скопје од каде со авион заминува најпрво за Дубаи, а од тука кон Катманду, Непал каде ќе се задржи два дена, а следната дестинација е кон Националниот парк Еверест. Овде ќе престојуваат повеќе од месец дена се' додека не се создадат услови за постигнување на алпинистичкиот успех кој е и цел на меѓнародната експедиција „Монт Еверест 2018“. 

 

Првата дестинација на искачување е Базниот логор кој се наоѓа на 5.400 метри надморска висина. Овде меѓународната експедиција во чиј состав е нашиот гевгеличанец д-р Петков секојдневно ќе искачуваат по 1 до 2 висински логори, а ги има 4-ри на број со цел да се аклиматизираат на временските прилики и температурните услови. По секое искачување на еден или два логорски точки дневно, тие истиот ден треба да се враќаат во Базниот камп на 5.400 м.н.в со цел да се прилагодат на висинските разлики и да ги следат временските услови со прилагодување на организмот на напорот, кислородот и температурните услови. Четвртиот висински камп е последен, се наоѓа на 8.200 метри надморска висина и кога ќе се создадат временски услови погодни за искачување кон врвот, по одлука на водичот, се продолжува кон врвот Монт Еверест кој се наоѓа на 8.848 метри н.в. Искачувањето на последните 648 метри од Еверес е предвидено да траат 3 до 4 денови.

Од оваа сабота. со испраќањето од пред седиштето на ПД „Кожуф“ од Гевгелија, започнува остварувањето на долгогодишниот сон на примариус доктор инфектолог во Општата болница во Гевгелија, Ѓорги Петков за учество на експедиција кон Еверест. Заедно со уште петтмина алпинисти, под водство на англискиот алпинист и лиценциран водич-Тим Моусдејл, од Лондон, за него започнува меѓународната експедиција „Еверест 2018“ и освојувањето на Монт Еверест од неговата Јужна страна.

 

Довербата во водството и искуството се еден од факторите на успех, се разбира заедно со погодното време.  Со реализирани над 50 експедиции, од кои седум на Монт Еверест а шеснаесет на Аба Даблам, врв на Хималаите висок 6.812 англичанецот Тим Моусдејл е еден од најискусните водачи на експедиции во светот. Тој се има искачено на Еверест 6 пати, од неговите две страни, Северната и Јужната, а во 2013 година направил вистински подвиг, искачувајќи се два пати на „покривот на светот“.

Експедицијата е предвидено да трае од крајот на март до почетокот на јуни 2018 година, додека самото освојување на Еверест се предвидува да трае 3-4 денови, кога алпинистите ќе се обидат да го искористат временскиот „прозорец“ односна да ги дочекаат деновите на идеално време, а дали тоа ќе биде на почетокот или на крајот на мај ќе зависи од временските услови.

За оваа експедиција доктор Петков се подготвувал шест месеци, при тоа искачувајќи се на повеќе врвови до 5.000 метри во Европа, за да ја одржи кондицијата, вели тој, а на планината Кожуф секојдневно пешачел по 10 километри. Многу време посветувал и на психолошката подготовка, бидејќи планината е непредвидлива.

Ѓорги Петков, во изминатите десетина години се има искачено на сите највисоки врвови, на речиси сите континенти. Започнува со Елбрус, највисокиот врв во Европа, висок 5.642 метри, па потоа следат е врвот Килиманџаро највисокиот врв во Африка висок 5.895 метри, следуваат Аконгаква - највисокиот врв во Јужна Америка, висок 6.962 м.н.в., Арарат - со височина од 5.174 метри и врвот МекКинли на Алјаска висок 6.183 метри. Највисоката височина до која се искачил до сега доктор Петков е врвот Ленин Пик, во Киргистан, висок 7.200 метри, додека најблиску до Монт Еверест се нашол кога, како член на Балканска експедиција се искачува на врвот Island Peak, на Хималаите, врв висок 6.198 метри, од каде се гледа, со сета своја величина и убавина, Монт Еверест. Тука за прв пат, како што вели Петков, ја користел екстремната алпинистичка опрема и токму на овој врв му се раѓа сонот, еден ден и тој да застане на „покривот на светот“.

Тој ќе се обиде својот сон да го претвори во реалност, и да биде шестиот македонец, после Димитар Илиевски-Мурато (1989 год.), д-р Глигор Делев, македонец кој рабпти во Канада (мај 2007), доктор Сашко Кедев (2009), бизнисменот Здравко Дејановиќ (мај 2010), и Илина Арсова (2013 година), кој ќе застане на „покривот на светот“, на „големиот“, Монт Еверест, висок 8.848 метри, ултимативен предизвик на секој алпинист во светот.

 


Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.