Топ Новости >

Испраќање на Д-р Петков од планинарите и сограѓаните

  • Сабота, Мар 24 2018

 


Пред заминување на пат кон највисокиот врв на Хималаите, Монт Еверест, висок 8.848 м.н.в. денеска утрото во седиштето на ПД „Кожуф“ испратен д-р Ѓорги Петков од бројната дружина гевгелиски планинари и свои сограѓани.

Среќа, успех му подарија сите, а од ПД „Кожуф“ доби македонско знаме и знамето со логото на Планинарското друштво „Кожуф“ каде Петков е член од 1986 година.

Петков тргнува во остварувањето на својата најголема желба - да се искачи на „покривот на светот“. Сепак тоа нема да биде завршница на неговата долгогодишна планинарска и алпинистичка кариера, но ќе претставува своевиден врв во достигнувањето во областа на алпинизмот, кое што во светот се мери како „олимписка медаља“ за алпинизам.Следната негова желба, после посакуваниот „олимписки медал за алпинизам“ со искачувањето на Монт Еверест е да ги совлада висините на највисокиот врв на Антарктикот како седми континент, со што ќе ја заокружи својата алпинистичка кариера на сите континенти од зенјината топка.

Висините повеќе не се пречка за овој посветен д-р специјалист инфектолог и упорен вљубеник во висините, каде во последно време екстремните висини му се предизвик на издржливост, остварување и своја лична спортска реализација.

-„Имам многу доживувања, многу спомени и уште енергија за нови остварувања. Ќе раскажуваме на враќање“, вели низ озарена насмевка на задоволство нашиот денешен херој од Гевгелија - првиот алпинист од југот на Македонија кој тргнува на пат да го искачи врвот на светот.
Денес тргнува со лет за Дубаи. Следниот ден лета од Дубаи до Катманду, Непал, и овде останува два дена. Потоа се упатува со шестчлената експедиција до Кампот Еверест каде ќе престојуваат 1,5 до два месеци, ќе се аклиматизираат, тренираат, совладуваат висински и температурни разлики, се до очекувањето на поволниот временски „прозорец“ кој ќе им овозможи 3-4 дена да ја реализираат целата рута на искачување до врвот на светот Монт Еверест (8.848 метри надморска висина).


 


 

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.