Топ Новости >

Почина Мирче Ќорнаков - најдобриот гевгелиски мотокросист

  • Вторник, Апр 10 2018

{flike}


Шесткратниот првак на Македонија во мотокрос, носител на бројни награди и на меѓународни мото натпревари, гевгеличанецот, Мирче Ќорнаков, ненадејно почина и остави нескротлива тага кај сите сограѓани кои го познаваа, почитуваа и се гордееја на неговите спортски достигнувања.

За неговата ненадејна смрт со тага и загуба се огласи и официјалниот портам „Мотори,цом.мк“ објавувајќи: 

„Македонскиот мотоспорт остана без уште еден голем човек, легендата на мотокросот Мирче Ќорнаков од Гевгелија денеска (недела 9 април 2018) го загуби животот.

Ќе остане запаметен како ведар човек, спортист во вистинска смисла на зборот и кросист кој ќе остане запишан во историјата на македонскиот мотокрос.

Сочувство до семејството и пријателите. Нека почива во мир“ - објавија од порталот „Мотори.цом.мк“.

Беше член на мото клубот Вардар, каде членовите го препознаваа како еден од најдобрите мото-крос возачи во Македонија, и со членството како да е дома.

Неуморниот дух го трошеше на многу свои спортски пасии: моторите со кои стана шесткратен првак на Македонија (евиденција до 2013), параглајдерството, кајакарството. Ова е неговиот прв видео запис од летот над Серменин со параглајдер на Кожуф планина.Мирче знаеше да ужива и со музиката, и со креациите во својата фирма „Декоратива“. Уметничките гени ги споделуваше во друштво со братот член на познатата музичка група „Зијан“, а прецизноста во изработките на „Декоратива“ со математичкото наследство здобиено од својот татко, познат професор по математика, сега во пензија.

Човек со многу таленти. 
Вечна му слава и незаборав.Почивај во мир, Мирче. Гевгеличани не' те забораваат, а спортските навивачи ќе жалат уште за тебе и ќе те споменуваат со сите возбуди кои им ги приреди на спортските терени,  мото-крос трки, дури и на домашната патека Милци.

ФОТО: Трето место во севкупен пласман за добро познатиот Мирче Ќорнаков кој беше и победник на втората трка на првата ЕндуроКрос трка во Македонија која се возеше на патеката Орман во Скопје, 2014 година 

ФОТО: „Гран При Македонија 2013“ - Репрезентацијата на Македонија го освои второто место во рамките на Источно-Европскиот шампионат во мотокрос кој се одржа на патеката Милци крај Гевгелија, а во класата МХ, Мирче Ќорнаков е носител на сребрениот медал

ФОТО: Амбициите на Мирче Ќорнаков да ја направи Гевгелија мотокрос центар дури и за меѓународни трки, се оствари со создавањето на патеката Милци - бројки и факти за хронолошките остварувања 

ФОТО: Мирче Ќорнаков со параглајдер на Кожуф 

Сега летај во вечните предели на светлината, кај праведните и со дела незаборавените.

 


Русија е првиот осминафиналист на СП

Со вечерашната победа над Египет и петардата со Саудиска Арабија, мундијалскиот домаќин Русија е првиот патник за осминафиналето на Светското првенство во фудбал

Повеќе

Роби Вилијамс го отвори СП во Москва

ВИДЕО: Со своите хитови во придружба на оперска пејачка британската музичка ѕвезда го отвори спектаклот на Фудбалското првенство во Русија

Повеќе

Започнува светското првенство во фудбал Русија 2018

Распоред на натпреварите во групна фаза

Повеќе

Надал со 11-та титула на Ролан Гарос

Надал го победи австралијанецот Доминик Тим и со тоа стана прв тенисер кој го има освоено 11 титули на Ролан Гарос

Повеќе

Светско Фудбалско првенство Русија 2018

На 14 јуни започнува 21-вото Светско фудбалско првенство Русија 2018

Повеќе

Дводневно Крапско дружење на Паљурци

ЗСР „Костреш“ од Богданци, организатор на втората крапска интернационална средба

Повеќе

Роналдо се приклучи на подготовките на Португалија

Во пресрет на Светското првенство во Русија Роналдо во боите на националниот тим

Повеќе

Богата спортска сабота

Полуфинале во Лига на шампиони во ракомет започнува во 15:15 часот, а второто во кое игра нашиот Вардар започнува во 18 часот. Вечерта финале во Лигата на шампиони во 20:45 помеѓу Реал Мадрид -

Повеќе

ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест

Јапонски и македонскиот алпинист кои починаа под врвот Еверест по симнувањето во Катманду ќе бидат однесени на аутопсија

Повеќе

Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе
 


 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.