Премин на ледени кањони на Хималаите со д-р Петков

  • Петок, Апр 20 2018

 


ФОТО: Како изгледа петипол часовен тренинг на Хималаите на 5.850 метри надморска височина?
Скали користени како мост, јажиња од две страни, бамбусови прачки за одбележување на курсот, карабинери и дерези за забивање на чекорот во ледот, цепин за поткрепа при качување на замрзнат снег, за поткопување во тврд снег, симнување по стрмни и заледени површини каде постои опасност за пролизгување.

Петдневниот тренинг на меѓународната експедиција на Хималаите во кои е и гевгеличанецот Д-р Георги Петков започнува во 4:30 часот со првте зраци на сонцето.

Совладувањето на висинските движења беше технички тренинг за првиот ден. Следуваа движења по глечерот Кумбу. Глетките од фотографиите на овие зафати се фасцинантни. Секој чекор мора да биде одмерен, сигурен, без да се гледа во празнината од пукнатините на глечерот кои ја откриваат сета старост на овој леденик, но и сиот ризик од нови напукнувања, придвижувања на глечерот, поради што соработката на тимот е неприкосновено важна. Секој поединечно треба да го сосредоточи вниманието на јажето кое треба да биде затегнато за следниот патник од експедицијата.

Д-р Петков за ГевгелијаНЕТ изјави дека во друштво со своите колеги алпинисти се чувствува добро, сигурно и тимски настроено да успеат во својата намера, да го „освојат“ Монт Еверест.
Во тимот составен од тројца американци, тројца англичани и еден австралиец, само Д-р Петков е од Македонија.

Годинава кога се навршуваат 65 години откако сер Едмунд Хилари и Тензинг Норгеј влегоа во историјата како први успешни освојувачи на Монт Еверест (на 29 мај 1953 година), го очекуваме и искачувањето на првиот гевгеличанец на „покривот на светот“, односно шестиот по ред Македонец кој го ставил под нозе највисокиот врв на Хималајскиот масив.

Го прашавме доктор Петков, каква е температурата таму, зошто од фотографиите кои ни ги испраќа гледаме само ледена шир облеана со светло сонце. Вели: „Па, температурата напладне е нешто малку под нулата“. Значи можете да замислите дека, навечер, е нешто повеќе под нулата, а се преноќува во вреќа, под шатори. Ледените утра со тренинг се енергија за загревање на телото, а заедно со ледените ноќи, оваа експедиција е вистински, но несекојдневен подвиг за секој решителен вљубеник на екстремните спортови.

Денешниот тренин започнува од базниот камп се' до освојување на висина од 5.850 метри, каде за потребите на аклиматизација на телото, тимот планинари-алпинисти ќе остане да престојува под шатори три ноќи, а и потоа пак се враќаат до базниот камп.

Но, не е само мразот предизвик за издржливост. Тука се и планинските пајаци (Euophrys omnisuperstes). Дури и високо на небото, со едвај доволно воздух за дишење, опстојуваат хималајските скокачки пајаци, кои живеат во дупките и пукнатините на падините на Монт Еверест. Но, докторот Петков е инфектолог по сручност и сигурно неговата професионалност е тука добредојдена за надминување на проблемот со хималајските пајаци скокачи.

Иако Хималаите се планини формирани пред 60 милиони години, историја на Еверест е уште постара. Карпите на врвот на планината некогаш биле дел од наталожените слоеви под нивото на морето пред 450 милиони години. Горните формации на Еверест содржат морски фосили на морски суштества и школки кои некогаш живееле во претходниот океан.

Оваа милионски стара „Кралица на небото“, како што го нарекуваат врвот Монт Еверест луѓето во Непал, за македонските алпинисти прв пат стана достапен пред 29 години со искачувањето на кавадарчанецот Димитар Илиевски-Мурато (1989 година). По него тоа им успеа на уште четворица македонци: д-р Глигор Делев, македонец кој работи во Канада (мај 2007), доктор Сашко Кедев (2009), бизнисменот Здравко Дејановиќ (мај 2010), и Илина Арсова (2013 година). Д-р Петков е на пат да ги испише своите стапала на оваа планинска убавица како шести македонец во спортските анали на Еверест, и како трет доктор од Македонија, но и како прв гевгеличанец што се искачил на „капата на светот“, на „големиот“, Монт Еверест, висок 8.848 метри, ултимативен предизвик на секој алпинист во светот.

После искачување на највисоките врвови во Европа, Африка, Јужна Америка, Алјаска, Монт Еверест е новиот посакуван трофеј равен на олимписки медал од неуморниот гевгелиски трагач на висините.

Му посакуваме добро здравје, добра тимска соработка и успешна мисија на Еверест.

 


Втора победа на македонските ракометари на СП

Со денешната победа на репрезентацијата на Бахреин со резултат 28:23 македонските ракометари ја прокнижија втората победа на Светското Првенство во ракомет

Повеќе

Македонија со победа на Светското првенство

Нашата репрезентација со убедлива победа над Јапонија со резултат од 38-29

Повеќе

Прогласени победниците на „ЕСПЕРО 2018-2019“

„Кожуф Гевгелија“ во јуниорска конкуренција и „Пајдаков-Бекарт“ во сениорска се екипите победници на возобновениот, по две години пауза, Новогодишен турнир во мал фудбал „Есперо 2018-2019“

Повеќе

ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО: Хуманитарен маратон за болните од ПХ

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на

Повеќе

Хуманитарна трка за болните од Пулмонална хипертензија и Фибриоза

Утрешниот неделен ден, 23 декември ќе биде во знакот на хуманитарниот маратон од Струмица до Гевгелија, долг 50 километри, посветен на болните од Пулмонална хипертензија и Пулмонална Фибриоза

Повеќе

Од Конско до Серменин - планинарска акција на родители со деца

„Родители и деца во природа“ - Нов проект на ЗПСК „КОЖУФ“ Гевгелија кој ги опфаќа најмладите и чија цел е запознавање на децата со природата и создавање здрави навики од рана возраст

Повеќе

Меморијал во чест на Д-р Георги Петков

Искачување на врвот Мала Рупа (2.004 м.н.в.) во организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија и ФПСМ следната 2019 година ќе биде во чест и сеќавање на починатиот гевгелиски планинар и алпинист, д-р Ѓеорги

Повеќе

9-ти Декември-Светски ден на планината

Постхумна плакета за д-р Ѓеорги Петков за животно дело и Признание за постигнати резултати во планинарството за 2018 година на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија

Повеќе

Женските фудбалски надежи од Миравци на селективен камп за репрезентацијата на

Три фудбалерки од Миравци викендов учествуваа на Селективен камп за репрезентативки во Скопје за У-13 и У-15

Повеќе

Роналдо полека, но сигурно урива рекорди

Роналдо успеа да се запише десет пати во листата на стрелци и со тоа  се изедначи со Пијатек, а во петок, во дерби мечот, ќе брка лидерско место на листата на стрелци

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.