25-ти јубилеен меморијален марш Перо Илиевски до Хума

  • Петок, Апр 20 2018

{flike}


Во чест и сеќавање на еден од основачите на шестдецениското планинарско друштво од Гевгелија „Кожуф“, пререгистрирано како Планинарски спортски клуб „Кожуф“ ја наследува и традицијата на организирање на меморијалниот марш за Перо Илиевски (1930-1992 г.).

Четвртвековниот јубилеј годинава ќе го одбележат бројни планинари и вљубеници на природата, како од општината така и од членови на планинарски друштва и клубови од други општини од државата. Веќе се најавени над 200 гости од соседните општински планинарски клубови со кои ПСК „Кожуф“ остварува долгогодишна соработка.

Патеката, долга 12,5 километри се протега од Планинарскиот Дом „Томе Шутов-Кротки“ сместен во падините на Кожуф, во село Конско, па се' до планинското село Хума. Сите учесници го посетуваат спомен обележјето за Перо Илиевски, спомен плочата истакната на селската чешма на влезот во Хума, каде вообичаено со букет цвеќе, се оддава почит на овој заслужен спортски активист за развој на планинарството во Гевгелија.

Почетокот на маршот е најавен за недела, 22 април. Стартна локација за гевгеличани е пред спортската сала ДТВ Партизан, во 7:30 часот, со организиран автобуски превоз до село Конско и Планинарскиот дом „Томе Шутов Кротки“ од каде се почнува со пешачењето по висините на Кожуф. Враќањето е исто така организирано со автобуси - поаѓање од село Ума кон местото Лековита вода во 15:30 часот, поаѓање на автобусите од Лековита вода кон Гевгелија во 17 часот.

Прогнозите за недела се сончево време, организаторите гарантираат многу планинарски дружења, а ако вам ви се посака ваков тип рекреативна викенд забава потребно е да понесете 50 денари за два автобуски билети до Конско и назад, ранец со потребна опрема - вода, мантил за дожд и прибор за јадење за да го вкусите планинарското гравче кое вообичаено домаќините го подготвуваат и ги нагостуваат сите учесници на маршот, на заедничка трпеза во дворот на црквата во село Хума.

Фото: Ристо Каркалашев, од 20-от меморијал „Перо Илиевски“ 2013

 


Втора победа на македонските ракометари на СП

Со денешната победа на репрезентацијата на Бахреин со резултат 28:23 македонските ракометари ја прокнижија втората победа на Светското Првенство во ракомет

Повеќе

Македонија со победа на Светското првенство

Нашата репрезентација со убедлива победа над Јапонија со резултат од 38-29

Повеќе

Прогласени победниците на „ЕСПЕРО 2018-2019“

„Кожуф Гевгелија“ во јуниорска конкуренција и „Пајдаков-Бекарт“ во сениорска се екипите победници на возобновениот, по две години пауза, Новогодишен турнир во мал фудбал „Есперо 2018-2019“

Повеќе

ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО: Хуманитарен маратон за болните од ПХ

Денешниот хуманитарен маратон наменет за поддршка на болните од Пулмонална Хипертензија и пулмонална фибриоза заврши попладнево со успешен финиш на сите 30-на учесника тркачи и велосипедисти на

Повеќе

Хуманитарна трка за болните од Пулмонална хипертензија и Фибриоза

Утрешниот неделен ден, 23 декември ќе биде во знакот на хуманитарниот маратон од Струмица до Гевгелија, долг 50 километри, посветен на болните од Пулмонална хипертензија и Пулмонална Фибриоза

Повеќе

Од Конско до Серменин - планинарска акција на родители со деца

„Родители и деца во природа“ - Нов проект на ЗПСК „КОЖУФ“ Гевгелија кој ги опфаќа најмладите и чија цел е запознавање на децата со природата и создавање здрави навики од рана возраст

Повеќе

Меморијал во чест на Д-р Георги Петков

Искачување на врвот Мала Рупа (2.004 м.н.в.) во организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија и ФПСМ следната 2019 година ќе биде во чест и сеќавање на починатиот гевгелиски планинар и алпинист, д-р Ѓеорги

Повеќе

9-ти Декември-Светски ден на планината

Постхумна плакета за д-р Ѓеорги Петков за животно дело и Признание за постигнати резултати во планинарството за 2018 година на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија

Повеќе

Женските фудбалски надежи од Миравци на селективен камп за репрезентацијата на

Три фудбалерки од Миравци викендов учествуваа на Селективен камп за репрезентативки во Скопје за У-13 и У-15

Повеќе

Роналдо полека, но сигурно урива рекорди

Роналдо успеа да се запише десет пати во листата на стрелци и со тоа  се изедначи со Пијатек, а во петок, во дерби мечот, ќе брка лидерско место на листата на стрелци

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.