Топ Новости >

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

  • Недела, Апр 22 2018

{flike}


Ракометарите на Вардар го победија домаќинскиот тим Кил со резултат 28:29 во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите.
Актуелните шампиони на Европа понудија уште еден натпревар за паметење и на крајот на чудесен начин дојдоа до победа над големиот ривал.

Вардар одигра многу добро првото полувреме, кое заврши со два гола предност (12:14), но Кил успеа во вториот дел од второто полувреме да го промени резултатот во своја корист.

Германскиот гигант во неколку наврати имаше три гола предност, но македонските ракометари не се откажаа.

Кил во последната минута дојде во водство од 28:27 и беше во напад за да ја зголеми предноста. Вардарите се одбранија, а потоа Дибиров на 28 секунди го сравнува резултатот во 28:28.

Кил пак тргна во напад што не го искористија. Ја загубија топката, а Maqueda во последната секунда од половина терен го погодува голот на Кил и ја носи победата на Вардар со гол резултат 28:29.


Фото: Радост по златниот гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн

Пет гола во победничкиот состав постигнаа Moraes и Стоилов, Дибиров даде четири гола, додека Вујин, Bilyk и Екберг во Кил постигнаа по четири гола.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.