Топ Новости >

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

  • Недела, Апр 29 2018

 


Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест. Тоа е само 1.048 метри до самиот врв наречен „Капата на светот“.

Овде меѓународниот тим алпинисти предводен од англискиот водич Тим Моусдејл од Лондон, во кој е и гевгеличанецот Петков, ќе остане да преноќи три ноќи без боци за кислород, за аклиматизација и приспособување на телото и организмот на вонредно ледените услови на Еверест.
За еден ден од -5 степени тие треба да стигнат на терен каде температурата е -30 степени Целзиусови. Ваквиот вонреден напор, треба да се издржи три дена и три ноќи, под леденото тло на Кампот 3 каде ноќите се уште постудени и до -40 степени под нулата.
Експедицијата ја греат топли вреќи, шатори, решоа за загревање до топење на снегот за снабдување со вода и испробување на опремата за конечниот чин искачувањето на врвот Монт Еверест од 8.848 метри надморска височина.

Првомајското искачување до 7.800 метри е втoро по ред на седумчлениот тим алпинисти во кои е и гевгеличанецот Георги Петков. Истата рута ја реализираа и вчера за еден ден од 7.200 м.н.в. до 7.800 м.н.в. Но, еднодневниот зафат за висинско искачување на 2.400 метри разлика надморска височина од Базниот камп сместен на 5.400 м.н.в. до Камп 3 на 7.800 м.н.в. со тродневен престој за аклиматизација е новиот предизвик за овие ледено уверени алпинисти во својата намера да зачекорат на Покривот на светот.

Денеска екипата ги проверуваше маските.
Се очекува после престојот во Камп 3 екипата да се врати на нова аклиматизација на телото во Базниот камп. Потоа ќе се очекува погоден временски џеб (погодни временски услови) за реализаирање на конечната цел, освојување на „Кралицата на небото“, како што го нарекуваат врвот Монт Еверест луѓето во Непал.

Целата висинска рута треба да се искачи за 5 часа до 7.200 метри и уште 4 часа за висинскиот Камп 3 на 7.800 метри. Кампот од шатори треба да биде поставен веднаш по искачувањето и самите да создадат услови за престој и ноќевање: да згреат вода, да подготват храна, да создадат привремени тоалети и услови за лична хигиена и да се упатат на спиење со првиот мрак во 18:30 часот, Значи, уште ледени ноќи за експедицијата на Еверест.

Годинава преку агенцијата „Хималајски водич“ на Еверест има упатено осум меѓународни тимови.
Меѓународната експедиција каде учествува д-р Петков е составена од тројца американци, тројца англичани, еден австралиец и само еден македонец. Нашинецот Петков, член на Планинарското друштво „Кожуф“, сега пререгистриран во планинарски спортски клуб, е на патот кон остварување на својата цел да биде првиот гевгеличанец кој ќе го стави под нозе „покривот на светот“, а воедно да биде запишан во аналите на Еверест како шестиот македонец кој ја искачил ледената „Кралица на светот“.

Петков се упати на Хималајската експедиција на 24 март годинава и веќе 35 дена е во искачувачка мисија од јужната страна на Хималаите, од страната на Непал. Се очекува во текот на мај да ја реализира својата конечна цел на оваа долга ледена меѓународна експедиција. 

ФОТО: Еверест експедиција- искачувањето на глечерот Кумбу со јажиња и скали, започна во 3:30 часот утрото на 24.04.2018


Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

Ѓер ја одбрани титулата во Лига на шампиони

Во драматично финале Ѓер успеја да ја зачува титулата со резултат 27-26

Повеќе

Штипјанецот Емил Павлов - повторно европски првак во карате

Македонскиот каратист Емил Павлов по втор пат во својата кариера стана европски првак во категоријата до 60 килограми

Повеќе

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони

Утре во 18 часот ракометарките на Вардар играат со ланскиот победник Ѓер

Повеќе

Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

Вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар

Повеќе

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест

Повеќе

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.