Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

  • Недела, Апр 29 2018

{flike}


Во спортската сала „Јане Сандански“ Вардар во реванш со гермаснкиот гостински тим на Кил одигра резултат 28:28.
По нерешениот резултат и победата на Кил во Германија, минатата недела, Вардар стана еден од тимовите кои ќе патува во Келн на дуели со финалните четворки во ракометната Лига на Шампиони. Ова е вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар.

Резултатската предност при крајот на дуелот со германскиот тим се стопи, и се изедначи, но Вардар е сепак двоен победник.

Покрај Вардар, тдве француски екипи Нант, ПСЖ, се пласираа во Ф4 што годинава се игра во Германија.

Кире Лазаров со четврти клупски дрес годинава ја испишува историјата со повторно учество во Фајнал 4 во Лигата на Шампионите.

 


Девет милиони денари буџетски дотации за спортот во Гевгелија за 2019

Советот на општина Гевгелија ја одобри Програмата за финасирање на спортските активности во општината за 2019 година

Повеќе

ПСК „Двете уши“ со 15 акции од основањето

Неуморните членови на новиот гевгелиски планинарски клуб „Двете уши“ за три месеци од основањето реализираа 15 планинарски акции 

Повеќе

Костадинов е прогласен за играч на колото во Словачка

Репрезентативец во Македонија, докажан фудбалер во Словачка

Повеќе

Ѓоковиќ избран за спортист на годината

На свечената церемонија во Монако србинот ја доби „Лауреус“ наградата која традиционално му се доделува на најдобриот спортист на годината

Повеќе

Планинарите на „Кожуф“ по патеките на Февруарскиот поход

По повод одбележување на 75 годишнината на Февруарскиот Поход ПСД „Орле“ од Кавадарци денеска организираше акција на искачување од Мушов Гроб преку Смрдла (1.384 мнв)

Повеќе

Вардар - Веспрем - 27:29

Поразот на вардарци ги врати од второто на третото место од групата „А“ во оваа коло на Лигата на шампиони

Повеќе

Вардар - Веспрем во меч од Лига на шамиони

Црвено-црните во дуел со унгарски Веспрем вечерва во СЦ „Јане Сандански“

Повеќе

Кошаркарскиот КУП на Македонија се одложува

Поради загубата на млад кошаркар од Гостивар, а на барање на матичниот клуб, Македонската кошаркарска Федерација го одложи националниот КУП што требаше да започне од утре во Гевгелија

Повеќе

Селективен камп за репрезентативки во Дојран

Во тек е репрезентативно селективниот камп за фудбалерки од У-13 и У-15 на терените на „Истатов“ во Нов во Дојран

Повеќе

Кошаркарски КУП на Македонија - Гевгелија посакува Фер-плеј и одлична атмосфера

Поцков: Посакувам локално финале Блокотехна - Кожув

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.