Print this page

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони


{flike}


По вечерашната убедлива победа од 25:19 над рускиот тим „Ростов Дон“, Вардарки влегуваат во финалето на женската Лига на шампиони.

Во финале ракометарките на Вардар ќе се сретнат со унгарската екипа Ѓер.

Утрешното големо финале кое е закажано со почеток во 18 часот е можност за одмазда за ланскиот пораз на Вардарки токму од Ѓер кој стана шампион во продолженијата со резултат 31:30.

Утрешното финале е и последна шанса за женскиот тим на Вардар да застане на европскиот трон со оглед на тоа што тимот се распушта по крајот на сезоната.


Шест медаљи за македонските параолимпијци во Абу Даби

Две златни, два сребени медала и две бронзи е епилогот на македонските натпреварувачи на Специјалната олимпијада во Абу Даби

Повеќе

Зимско искачување на Мала рупа од ПСК „Двете уши“

Северната страна на Кожуф на висина од 2.004 мнв искачена од 10 члена екипа на гевгелиските планинари чиј клуб го носи името на познатиот врв „Двете уши“

Повеќе

КК Кожуф го победи вицешампионот МЗТ

Гевгелиските кошаркари на „Кожуф“ на гостински терен во Аеродром го победија со 80:91 носителот на шампионската титула во македонската кошаркарска лига, МЗТ од Скопје

Повеќе

Два планински врва од Пајак-Грција искачени од гевгелиски планинари

Врвовите  Еклисаки (Εκκλησάκι - 1529μ) и Метериси (Μετερίζι - 1595μ) од планината Пајак во Грција викендов беа искачени од членовите на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија

Повеќе

КК „Кожуф“ победи во Куманово, „Блокотехна“ го надигра „Вардар“

Кожув во една четвртина успеа да го добие дуелот во Куманово. Блокотехна без проблеми на домашен терен оствари победа

Повеќе

Македонец со оштетен вид ја искачи Аконкагва

Македонскиот планинар Стоицев успеа да ја искачи Аконкагва иако е со оштетен вид и стана втор во светот кој направил таков подвиг

Повеќе

Врвот Мусала под нозете на гевгелиските планинари од „Двете уши“

Видео: Балканскиот првенец по висина, врвот Мусала (2.925 мнв) од Рила, Бугарија, викендов беше искачен од членови на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија

Повеќе

Вардар со победа над Кристијанштад

По турбулентен натпревар Вардар победи во Шведска

Повеќе

Девет милиони денари буџетски дотации за спортот во Гевгелија за 2019

Советот на општина Гевгелија ја одобри Програмата за финасирање на спортските активности во општината за 2019 година

Повеќе

ПСК „Двете уши“ со 15 акции од основањето

Неуморните членови на новиот гевгелиски планинарски клуб „Двете уши“ за три месеци од основањето реализираа 15 планинарски акции 

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе