ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест
Топ Новости >

ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест

  • Четврток, Мај 24 2018

 


- „Двајца странски алпинисти кои се обидуваа да го искачат врвот Монт Еверест загинаа“, изјави во понеделникот еден претставник на планинарството за „Азија Прес“ од Катманду, Непал, 24 часа по веста за смртта на гевгелискиот планинар д-р Георги Петков.

Изјавата ја даде Gyanendra Shrestha, кој е постојано стациониран на Базниот камп на Еверест додека трае пролетната искачувачка сесија на највисокиот врв на светот од страна на многу членови на Меѓународни експедиции.
Тој за Непалските медиуми изјавил дека македонскиот алпинист Георги Петков починал во неделата (20 мај), а јапонскиот алпинист Nobukazu Kuriki, на возраст од 35 години починал во понеделникот на 21 мај.
Јапонецот Курики бил познат по искачувањето на многу планински врвови низ светот, но и по неколкуте обиди за искачување на Еверест. Тој изгубил девет свои прста како последица на премрзнување по неуспешниот обид за искачување на Монт Еверест во 2012 година.

Телата на починатите планинари се симнати во понеделникот од висините на Еверест до градот Катманду, каде се очекува да биде спроведена аутопсија..
Се' уште е непозната причината за смртта на јапонскиот алпинист, но за нашиот гевгеличанец Георги Петков, Shrestha вели дека претрпел „cardiac arrest“ - што во медицинскиот речник значи „моментално престанување на работата на срцето како резултат на недостаток на кислород“.Околу 340 планинари/алпинисти од светот заедно со нивните водачи „шерпаси“ оваа сезона се обидуваат да го искачат Монт Еверест, а многумина од нив само во изминатата недела од мај, поради погодното време за искачување, успееја во тоа. 

Тимовите планинари деновиве треба да ги завршат своите обиди, бидејќи до крајот на месецот временските услови се очекува да се влошат, јавува „tvkey“.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.