Топ Новости

Од Македонија до Брисел со велосипед

  • Понеделник, Сеп 10 2018

 

 

Велешанецот Ване Михајловски со велосипед тргна од Велес за Брисел, на патување кое го нарече „За Европска Македонија“. Релацијата долга 2.179 километри планира да ја помине за 18 денови, можеби и побрзо, ако го послужат временските прилики. За поводот и инспирациите на својот потег вели дека ги има две - здравјето и иднината:

- „Имав рак, бев опериран и сакам на болните да им порачам дека животот продолжува, не треба да се предаваат. Сакам да ги мотивирам да продолжат да се борат, да не клекнуваат. Втората порака е, со возењето од срцето на Македонија - Велес, во срцето на Европа - Брисел, да дадам поддршка за референдумот „ЗА Европска Македонија“ - рече Михајловски.Деновите на две тркала Ване ќе ги мине сам без придружба, со својата самодоверба и физичката сила и воља што ја носи со себе.

- „Можеби до Брисел ќе стигнам за 15 дена. Очекувам мирно небо, да нема ветер, или ако го има да биде во грб. Ќе возам од три часот наутро до 11 претпладне, тоа е најдобро за една рута“ - додаде Михајловски.

Финансиска поддршка за ова возење добил од Далибор од „Супер 5-ка“, а логистичка поддршка од од Министерството за надворешни работи. Михајловски е 57 годишен активен долгогодишен планинар, но и љубител на возење со велосипед. За патувањето до Брисел активно се подготвувал последните два месеци и смета дека кондиционо и психички е подготвен. Во Велес се враќа на 26 септември, но со авионски лет.

Велешани го испратија Ване во три часот изутрината во четвртокот на шести септември и го очекуваат да финишира онака како што го замислил своето патешествие овој нивен животно упорен сограѓанин (Фото: П.П.)


Автор: Петар Печков


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.