Од Македонија до Брисел со велосипед

  • Понеделник, Сеп 10 2018

 

 

Велешанецот Ване Михајловски со велосипед тргна од Велес за Брисел, на патување кое го нарече „За Европска Македонија“. Релацијата долга 2.179 километри планира да ја помине за 18 денови, можеби и побрзо, ако го послужат временските прилики. За поводот и инспирациите на својот потег вели дека ги има две - здравјето и иднината:

- „Имав рак, бев опериран и сакам на болните да им порачам дека животот продолжува, не треба да се предаваат. Сакам да ги мотивирам да продолжат да се борат, да не клекнуваат. Втората порака е, со возењето од срцето на Македонија - Велес, во срцето на Европа - Брисел, да дадам поддршка за референдумот „ЗА Европска Македонија“ - рече Михајловски.Деновите на две тркала Ване ќе ги мине сам без придружба, со својата самодоверба и физичката сила и воља што ја носи со себе.

- „Можеби до Брисел ќе стигнам за 15 дена. Очекувам мирно небо, да нема ветер, или ако го има да биде во грб. Ќе возам од три часот наутро до 11 претпладне, тоа е најдобро за една рута“ - додаде Михајловски.

Финансиска поддршка за ова возење добил од Далибор од „Супер 5-ка“, а логистичка поддршка од од Министерството за надворешни работи. Михајловски е 57 годишен активен долгогодишен планинар, но и љубител на возење со велосипед. За патувањето до Брисел активно се подготвувал последните два месеци и смета дека кондиционо и психички е подготвен. Во Велес се враќа на 26 септември, но со авионски лет.

Велешани го испратија Ване во три часот изутрината во четвртокот на шести септември и го очекуваат да финишира онака како што го замислил своето патешествие овој нивен животно упорен сограѓанин (Фото: П.П.)


Автор: Петар Печков


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.