Топ Новости

Хамилтон најбрз на трката во Сочи

  • Недела, Сеп 30 2018

 

 

Возачот на „Мерцедес“ ја освои осмата победа сезонава или вкупно во кариерата се избори за јубилејната 70-та, освојувајќи го првото место пред тимскиот колега Финецот Валтери Ботас. За ваквиот резултат на пистите денеска свој удел имаше и џентлменскиот потег на колегата од тимот возачи на „Мерцедес“ Ботас кој во текот на трката му даде предмост на Хамилтон. Овој гест го призна и самиот Хамилтон со изјавата за медиумите дека Ботас не „бркал“ резултат, а нему му била важна јубилејната бројка на победи со тимот на „Мерцедес“.

Британецот Луис Хамилтон третпат во кариерата беше најбрз на патеката во Сочи за Големата награда на Русија и по 16-та трка направи голем исчекор кон одбраната на титулата во „Формула еден шампионатот“. Втор на целта стаса Валтери Ботас со победа „еден - два“ за „Мерцедес“. По нив следуваа двајцата возачи на „Ферари“, Германецот Себастијан Фетел, кој се искачи на третото место од победничкиот подиум, додека четврти заврши Финецот Кими Раиконен.

Во текот на трката Ботас го задржа првото место при самиот старт, додека Хамилтон одолеа на налетите на Фетел при првите два свиоци на патеката. Болидите на Мерцедес не дозволуваа да бидат минати, по што кон средината на трката Ботас го пушти Хамилтон на чело на колоната, а потоа Финецот го чуваше Фетел на „сигурно растојание“, овозможувајќи му на својот тимски колега без многу мака да стигне до нова победа.

Фетел на крајот мораше да се задоволи само со третото место, пред Кими Раиконен од Ферари, зад кого следеа двајцата возачи на Ред бул, Ферстапен и Рикиардо, па потоа и Леклерк, Магнусен, Окон, Перез…

Претседателот Путин лично го додели пехарот на победникот

Од руското гран при во бодови влегоа, двајцата возачи на „Ред Бул“, Холанѓанецот Макс Верстапен и Австралиецот Даниел Рикиардо, потоа Чарлс Леклер од Монако на „Заубер“, Данецот Кевин Магнусон на „Хас“, Французинот Естебан Окон на „Форс Индија“ и неговиот тимски колега Мексиканецот Серхио Перес.

Во Генералниот пласман, Хамилтон ја зголеми предноста на врвот и сега води со 306 бодови, 50 повеќе од Фетел на второто место. Ботас сега е трет со 189 бодови.

Следниот викенд на седми октомври ќе се вози 17 трка на патеката Сузука за Големата награда на Јапонија.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Владата исплати 16,7 милиони денари на Општина Богданци за отплата на

Општина Богданци доби на располагање од Буџетот на РМ сума во износ од

Повеќе

Груевски снимен од унгарски новинари

ВИДЕО: По вчерашната прошетка денеска „уловен“ со камера во ресторан во

Повеќе

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.