КФМ, селекторот и домаќинот Општина Гевгелија подготвени за претквалификациониот натпревар МК - Косово

Петок, 30 Ноември 2018

ВИДЕО: Победнички дух, добра игра и успех на теренот искажаа денеска организаторите на претквалификационата средба меѓу репрезентацијата на Македонија и Косово, во недела во Гевгелија

 

 

Победнички дух, добра игра и успех на теренот искажаа денеска организаторите на претквалификационата средба меѓу репрезентацијата на Македонија и Косово, во недела во Гевгелија, тоа се Кошаркарската Федерација на Македонија, селекторот на македонската кошаркарска репрезентација и градоначалникот на општина Гевгелија.

- „Спортскиот настан има и своја симболика - европските квалификации за Евробаскет 2021 се одигруваат во градот кој е портата на Европа. Се надеваме дека оваа симболика и играта на теренот, со победнички дух ќе биде потврдена“ истакна на денешниот заеднички прес градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

Селекторот на кошаркарската репрезентација Јорданчо Давитков не ги откри 12те играчи за натпреварот против Косово, само уверено додаде дека „играчите се
- „Се надевам со една добра игра и убава победа ќе им се оддолжиме на гевгеличани за организацијата и гостопримството исто така се надевам дека во другите квалификациони циклуси пак ќе играме во Гевгелија“, рече селекторот Давитков.

Генералниот секретар на кошаркарската Федерација, Владимир Темелковски на прес конференцијата за медиумите истакна дека: „Соработката со КК „Кожуф“ и контактите со општината не уверија дека Гевгелија ги има сите услови за одигрување на еден таков квалификациски натпревар од меѓународен карактер, заради фер навивачкиот дух на гевгеличани“

Посакаа да имаат победа и нова доверба да одиграат следен квалификационен натпревар за повисоките фази од турнусот за Евробаскет 2021 повторно во Гевгелија. 

 

Last modified on Петок, 30 Ноември 2018 - 18:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.