Топ Новости

Македонија со историска победа над Исланд

  • Среда, Апр 10 2019

ВИДЕО: Македонија-Исланд 34:33 е победоносниот резултат од 4-та победа над Исланд, но прва на гостински терен во Рејкјавик

 

 

Македонија-Исланд 34:33 е победоносниот резултат од 4-та победа над Исланд, но прва на гостински терен во Рејкјавик. За македонските ракометари ова е втора победа за квалификации за ЕП, кое се одржува во во Австрија, Норвешка и Шведска.

Со погодок од пенал на Дејан Манасков, македонската репрезентација вечерва се избори за втората победа во квалификациите за Европското првенство во ракомет, победувајќи ја репрезентацијата на Исланд со 33:34

На 4 секунди од кајот на натпреварот, поради грешка по изаден црвен картон на играч од Исланд македонските репрезентација доби шанса за пенал која ја искористи Манасков. Најпрво топката се одби од голманот, но повторно дојде во рацете на Манаскови тој ја упати во мрежата на противничкиот голман.

Ова е прв триумф во Рејкјавик со нашиот традиционален противник Исланд. Предноста од првите 15 минути беше на домаќините од Исланд, со 4 голови водство, но потоа целиот натпревар гол по гол беше во доминација на Македонскиот тим.

За ракометните репрезентативци ова е трет натпревар од квалификациите за ЕП. Досега реализиравме пбеда над Турција, и еден пораз од Грција, а ова е втора победа во баражот.

Кире Лазаров призна дека дел од тактиките на терен се искуство од неодамнешниот селектор Раул Гонзалес за кој искажа многу зборови на пофалба и благодарност за наученото. - „Следната недела ќе биде исто жестоко во „Борис Трајковски“ кога се игра реванш на домашен терен, прогнозираше Лазаров.

Со два големи бода од вечерашната победа македонските ракометари се спремаат на нова победа следната недела во Скопје. Задоволството е преголемо зошто Македонија само трипати славела против Исланд, но никогаш на гостински терен.

Вечера селекторот Данило Брестовац го имаше своето деби на селекторската позоција и успеа да ја турне традицијата од досегашните 12 порази од Исланд и еден нерешен резултат и да ја обезбеди првата победа на северот од Европа.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.