Блокотехна обезбеди полуфинале во КУП 2019

Петок, 12 Април 2019

МЗТ Скопје, Работнички, Блокотехна Гевгелија и Гостивар се утрешните полуфиналисти од државниот КУП во кошарка 2019

 

 

Од четирите одиграни натпревари во кошаркарскиот куп на Македонија пласман во полуфиналето обезбеди гевгелискиот тим „Блокотехна“ совладувајќи го „АВ Охрид“ со 115:68.

Нашиот втор гевгелиски тим, домаќинот „Кожуф“ претрпе пораз од македонскиот првак „МЗТ“ Скопје со резултат 89:62.

Првиот наптпреварувачки ден го поминаа со победи екипата на „Работнички“ над „Куманово“ со резултат 104:80 и екипата на „Гостивар“ беше подобра од „Фени индустри“ со резултат 88:81.

Со тоа, утрешниот втор ден од Македонскиот коаркарски куп 2019 во полуфинале пласман обезбедија домаќинскиот тим „Блокотехна“ која утре ќе има дуел со екипата „Гостивар“.

МЗТ Скопје Аеродром и Работнички се првиот полуфинален пар од државниот Куп 2019 откако ланскиот освојувач од главниот град мина преку коорганизаторот Кожув и си обезбеди уште еден ден престој во Гевгелија.

Натпреварот помеѓу Блокотехна и Гостивар е закажано за во сабота (13-ти април) со почеток во 17:30. Преносот ќе биде обезбеден од страна на МРТ.

 

Last modified on Сабота, 13 Април 2019 - 00:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.