Топ Новости >

Болт трет на трката на 100 метри, победи американецот Гетлин

  • Недела, Авг 06 2017

{flike}


Најбрзиот човек на светот Усаин Болт ја загуби финалната трка на 100 метри од Американецот Џастин Гетлин.
Со резултат до 9,95 тој се пласира на третото место на светското атлетско првенство кое со одржува во Лондон. За една стотинка побрз од него беше американскиот атлетичар Колмен со 9,94, а за само 3 стотинки Гетлин беше побрз од атлетската машина од Јамајка и го доби златниот медал со резултат од 9,92 секунди

Гетлин го победи Болт, но гестот со кој го испрати „кралот“ на атлетиката е тема број еден на интернет, за кое кружи и видео.

Гетлин направи неверојатен пресврт и успеа да заврши пред Колмен и Болт, а пред да почне да го прави почесниот победнички круг, му се поклони на неповторливиот „крал“ на атлетиката од кого доби прегратка и пријателски поздрав.Болт го изгуби светскиот трон заради лошиот старт. Како и во полуфиналето, успеа во финишот да го надополни поголемиот дел од заостатокот, но немаше доволно време ниту сила во фото-финишот да ги надмине Американците. Дали е можеби проблемот повредата на грбот за која што подолго време бил на лекување во Германија.

Публиката во Лондон наместо по победникот скандираше по Усаин Болт кој годинава најави дека сака да се повлече од атлетските патеки како непобеден. Тоа не му успеа во финалната трка вечерва, но затоа изјави: „Сакам да помине многу време додека важи мојот светски рекорд од 9,58 на патеката од 100 метри. Сакам кога моите деца ќе имаат 15 години да им речам - „Ете се' уште сум непобеден и најбрзиот човек на светот“.Ова се годините на освоените први места и златни медали на светските и олимписки натпреварувања на Болт. После ова го чека работно место во „Пума“ чиј бренд го носи за цело време на својата успешна атлетска кариера.

 


Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.