Македонски и грчки планинари на врвовите на Грамос
Топ Новости >

Македонски и грчки планинари на врвовите на Грамос

  • Среда, Сеп 06 2017

{flike}


Се нижат меѓународните акции на ПД „Кожуф“. Викендов реализирана четвртата меѓународна средба со планинари од Грција и Македонија кои си поставија за цел да ги искачат врвовоте на планината Грамос која се наоѓа на самата граница помеѓу Грција и Албанија во реонот на Костур.

Во акцијата учество зедоа 43 планинари, во органозација на ПД „Кожуф“, Е.П.Д. „Картуш“ од Прилеп и планинарот водич од Грција Гиоргиос Копаилас. Екипата од Македонија што ја сочинуваа 16 планинари од Гевгелија и тројца планинари од Скопје ја предводеше Ристо Каркалашев од Гевгелија. Ним им се придружија 20 планинари од Прилеп заедно со четворица грчки планинари кои ги предводеше Горгиос Копаилас. Сите заедно се упатија кон врвовите на Грамос, поточно на нејзиниот највисок врв „Чука Пецик“ 2.525 м.н.в.

Планината Грамос е позната и под името Грамушта, или на костурски дијалект Грамушча. Грамос го сочинува најсеверниот дел од планинскиот венец на Пинд на грчка територија. Таа се состои од две планински била кои се собираат под прав агол. Првото било ја означува границата со Албанија со врвовите „Црн Камен“ (Μαύρη Πέτρα, Маври Петра, 2.461 м), Голио Врв (Γκόλιο, 1.934 м) и Каменик (Κάμενικ, 2.043 м). Другото било ги дели окрузите Јанина и Костур и има источна насоченост. Него го бележат врвовите Перифано (Περήφανο, 2.442 м), Гесо (Γκέσο, 2.166 м) — Голем Човек (Επάνω Αρρένα, Епано Арена, 2.192 м) и Мал Човек (Κάτω Αρρένα, Като Арена, 2.075 м). На планината Грамос близу до границата со Албанија е сместено највисокото и најголемото планинско езеро во Егејска Македонија и Грција, наречено Гиздово (Γκιστόβα) на 2.350 м.


Запознај го соседот за да го разбереш подобро е изгледа мотивот на овие наши вљубеници на планините и висините, кои за време на престојот во Грција, во рамките на акцијата ги посетиле местата Воден и Костур, а првиот престој го имале во пазувите на Грамос, во едно прекрасно планинско село Пликати на надморска височина од 1.350 метри.

Следниот ден рано наутро уште во 5-30 часот сите спремни се упативме по патеката која водеше кон врвот Чука Пецик, но планина како планина никогаш не предвидлива во однос на временските услови, по нешто повеќе од еден час пешачење временските услови наеднаш се променија и се влошија почна ветер, дожд и магла. Се собравме сите планинари да се договорме што понатаму. Овде падна договор да се врќаме назад поради силниот дожд. Назад надолу тргна една поголема група додека јас и уше неколку планинари од Гевгелија и Прилеп се искачивме уште некое метро нагоре каде наидовме на една стара посматрачница изградена од камен и во неа се засолнивме. Овде решивме да почекаме извесно време и доколку временските услови се подобрат да тргнеме кон врвот. По близу едно часовно чекање дождот малку намали и еден дел решивме да тргнеме кон врвот, а другите се вратија назад. Качувајќи се нагоре почна да паѓа магла, па одлучивме да го искачиме најблискиот врв и така се искачивме на вториот врв по височина на планината Грамос, врвот „Црн Камен“ (2.461 м.). На врвот направивме неколку фотографии и се упативме назад кон Пликати и вилите во кои бевме сместени. Така, иако не беше искачен врвот Чука Пецик кој ни' беше цел на акцијата, сепак бевме задоволни и од искачениот врв Црн Камен“, вели гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.Како значење има Грамос и посетата на нашите планинари на нејзините терени

До 1912 година Грамушта ја образувала југозападната граница на етничка Македонија - селата во планината се влашки, а на североисточното подножје — македонски. На 24-29 август 1949 г. на планината се случила решителната Битката на Грамушта, каде со помош од американски и британски сили и напалм-бомби е поразена Демократската армија на Грција (ДАГ) со огромен број Македонци и со тоа е ставен крај на Граѓанска војна на штета на македонското население. Денеска грчки и македонски планинари заедно, со споделување на искуства и пријателства, слободно „шетаат“ низ пределите на ова некогашна воена зона.

Периодот кој следи П.Д. „Кожуф“ ќе реализира уште неколку акции, а во окомври месец ќе го организира и 13-от Меморијал Димитар Кангов - Кангата со искачување на највисокиот врв на Кожуф планина, врвот Зелен Брег позициониран на 2.166 метри надморска височина.


 


Пет годишниот Никола на највисокиот врв на Балканот

Никола Костадиновски летово се искачи на Мусала врв висок 2.925 м.н.в.

Повеќе

Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.