Топ Новости >

Европскиот ракометен првак Вардар доминираше над германскиот клуб РНЛ

  • Сабота, Ное 18 2017

 


{flike} 


 Европскиот шампион покажа моќ, силниот Вардар на домашен терен му одржа ракометна лекција на германскиот првак Рајн Некар Левен, кој во СЦ „Јане Сандански“ е поразен со 30-26 (17-13). 

Раул Гонзалез одлично ја имаше простудирано играта на гостите и го однесе Вардар во пол-позиција за врвот во групата „А“ и местото кое води директно во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони. „Лавовите“ премногу лесно станаа „мачиња“, а шампионот играше по нотите на навивачите и остана единствениот непоразен тим во овогодинешната сезона на ракометната елита.

 

Вардарци почнаа да го диктираат темпото уште од стартот на натпреварот и ја радуваа домашната публика со голови. Водени од Иван Чупиќ, кој погоди од пенал, а потоа и од контра, домашните поведоа со 3-1, а водството достигна три гола во 10. минута, кога Канељас погоди на празен гол, за 6-3.

Тоа беше знак за Јакобсен да повика тајм-аут и да им подеи совети на своите ракометари, но истите - не помогнаа премногу. Вардар продолжи да игра во моќен ритам, во 15. минута имаше предност од 11-6, а потоа, дојде и до 16-10, предност од шест гола која беше највисока во овој интервал од мечот.

Штербик имаше само три интервенции за 30 минути, но и тоа не беше пречка Вардар на полувреме да води со 17-13. Можеби разликата ќе беше поголема, да не беше дискутабилната арбитража на судиите пред крајот на првиот дел, кога досудија пенал и воедно го исклучија Игор Карачиќ.

Разликата Вардар ја одржуваше и во воведните минути од вториот дел (19-15, па 22-18), а одбраната на европскиот првак функционираше перфектно благодарение на советите на Раул, кој одлично ги затвори шутерите на РНЛ и не им даваше шанса да се закануваат. Блесна и Арпад Штербик, со две одбрани во низа, а тоа на македонскиот тим му донесе висока предност од пет гола (27-22), на осум минути пред крајот на дуелот.

Во последните минути од мечот Вардар ја имаше контролата во свои раце, РНЛ, пак, брзаше за да брка резултат, но сепак грешеше, а сето тоа го искористи македонскиот шампион и го приведе дуелот кон финишот со хепи-енд за „црвено-црната“ армија.

Најдобар стрелец кај Вардар беше Вуко Борозан со седум гола, додека Иван Чупиќ заврши со шест гола, а Даинис Кристопанс заврши со пет гола. Кај Рајн Некар Левен, Баена Гонзалез и Шмид дадоа по пет гола, а Сигудрсон беше задржан на четири гола. 

Наредниот меч во Лигата на шампионите, Вардар, го игра на 26 ноември, кога гостува во Германија кај Рајн Некар Левен. 

 


Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

Ѓер ја одбрани титулата во Лига на шампиони

Во драматично финале Ѓер успеја да ја зачува титулата со резултат 27-26

Повеќе

Штипјанецот Емил Павлов - повторно европски првак во карате

Македонскиот каратист Емил Павлов по втор пат во својата кариера стана европски првак во категоријата до 60 килограми

Повеќе

Вардарки влегуваат во финалето на Лига на шампиони

Утре во 18 часот ракометарките на Вардар играат со ланскиот победник Ѓер

Повеќе

Вардар оди во Фајнал 4 на ЛШ

Вториот пласман на Ф4 во ЛШ на Вардар

Повеќе

На 1 мај на 1000 метри до врвот Монт Еверест

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот ќе искачува 7.800 метри од Монт Еверест

Повеќе

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

Нерешено со Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лига на Европа

Повеќе

Реал со победа над Баерн

150та победа на Реал Мадрид во Лига на шампиони

Повеќе

82 годишен планинар на 25 меморијал до Ума

Рекорден број на учесници и рекордна старосна возраст на годинешниот 25-ти по ред меморијален марш „Перо Илиевски“ до селото Ума, на Кожуф планина

Повеќе

Вардар прави чуда на терен: Го победи домаќинот Кил

Златен гол на Македа за победа на Вардар што го носи на чекор од Ф4 турнирот во Келн 

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.