Топ Новости >

Одбележан четвртиот патронат на Томе Шутов - Кротки

  • Понеделник, Ное 20 2017

 


{flike}


 Планинарското Друштво Кожуф од Гевгелија изминатиот викенд го организираше четвртиот по ред Патронат на Планинарскиот Дом „Томе Шутов - Кротки“. Планинарскиот дом се наоѓа во село Конско на одалеченост од Гевгелија од само 20км. Домот е стара 50 годишна школска зграда, која беше на распаѓање, но планинарите на ПД Кожуф ја санираа и реновираа и моментално се користи како планинарски дом, за сите планинари кој имаат желба да ја посетат прекрасната Кожуф планина и истиот им е на располагање.

Планинарскиот Дом го носи името на долгогодишниот член на гевгелиското планинарско друштво Томе Шутов - Кротки кој ненадејно го загуби животот во сообраќајна несреќа, па во негова чест се организира и овој Патронат на Планинарскиот дом.

На овогодинешниот четврти патронат учествуваа околу 100 учесници планинари и љубители на природата како од Гевгелија така и од неколку планинарски друштва од Македонија, меѓу кои: „Макперол“ Скопје, „Чеплес“ Велес, „Енузијаст“ Срумица, „Козјак“ Прилеп, „Југ“ Валандово, „Картуш“ Прилеп и група рекреативци од Штип. На патронатот учество зеде и Планинарскиот клуб „Балкан“ од Белград со кое ПД Кожуф има плодна соработка и со кое е договорена соработка и за во 2018 година во високогорски акции.

Планинарите се движеа по патека од Планинарскиот Дом преку „Манчева пресека“ и Сиглица се' до најпознатиот врв на Кожуф „Двете Уши“ 1.766 м.н.в. која е во должина од 17 километри во двата правца.

По успешното искачување на врвот беа доделени благодарници на сите планинарски друштва учесници како и благодарници за најмлад и најстар учесник.

Најмлад учесник на овој патронат беше 6 годишниот Матео Горгиев од Велес кој успешно го искачи врвот Двете Уши заедно со своите родители, а најстар учесник беше Влада Стевановиќ од Белград кој на 84 години успешно ја помина цела маршута и го искачи врвот Двете Уши. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.