Топ Новости >

Мајкл Џордан - најбогатиот спортист на сите времиња

  • Вторник, Јан 09 2018

 


{flike} 


На листата на магазинот „Форбс“ од Топ 10 најбогати спортисти во светот водат голферите (4-ца на број), 3-ца кошаркари и по еден фудбалер, возач на формула и боксер. 

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан (54 години), според престижниот магазин Форбс, е најбогатиот спортист на сите времиња. 

Водачот на „Булсите“, најдобриот кошаркар на сите времиња досега заработил вкупно 1,85 милијарди долари, а повеќето од нив се договори за спонзорство. Само од реклами на патики во 2015 година има заработено 100 милиони долари отколку во текот на неговата 15 годишна кошаркарска кариера која тежи 94 милиони долари. Со тоа тој е и најплатен пензиониран спортист на сите времиња.  

Покрај Џордан, уште четворица спортисти заработиле повеќе од една милијарда долари во животот. Тоа се голферите Тајгер Вудс (1,7), Арнолд Палмер (1.4), Џек Никлаус (1.2) и поранешниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, кој заработил точно една милијарда долари. 

Од активните спортисти најбогат е Леброн Џејмс кој е досега во својата кариера заработил 730 милиони долари, а зад него се Кристијано Роналдо (725), Роџер Федерер (675) и Лионел Меси (600). 

Топ 10-те најбогати спортисти на сите времиња се: 

1. Мајкл Џордан (кошарка, САД) 1,85 милијарди долари

2. Тајгер Вудс (голф, САД) 1,7 милијарди долари
3. Арнолд Палмер (голф, САД) 1.4 милијарди долари
4. Џек Никлаус (голф, САД) 1,2 милијарди долари
5. Михаел Шумахер (Формула 1, Германија) 1 милијарда долари 

6. Фил Микелсон (голф, САД) 815 милиони долари
7. Коби Брајант (кошарка, САД), 800 милиони долари
8. Дејвид Бекам (фудбал, Англија) 800 милиони долари

9. Флојд Мејведер (бокс, САД) 785 милиони долари

10. Шекил О’Нил (кошарка, САД) 735 милиони долари

 


Русија е првиот осминафиналист на СП

Со вечерашната победа над Египет и петардата со Саудиска Арабија, мундијалскиот домаќин Русија е првиот патник за осминафиналето на Светското првенство во фудбал

Повеќе

Роби Вилијамс го отвори СП во Москва

ВИДЕО: Со своите хитови во придружба на оперска пејачка британската музичка ѕвезда го отвори спектаклот на Фудбалското првенство во Русија

Повеќе

Започнува светското првенство во фудбал Русија 2018

Распоред на натпреварите во групна фаза

Повеќе

Надал со 11-та титула на Ролан Гарос

Надал го победи австралијанецот Доминик Тим и со тоа стана прв тенисер кој го има освоено 11 титули на Ролан Гарос

Повеќе

Светско Фудбалско првенство Русија 2018

На 14 јуни започнува 21-вото Светско фудбалско првенство Русија 2018

Повеќе

Дводневно Крапско дружење на Паљурци

ЗСР „Костреш“ од Богданци, организатор на втората крапска интернационална средба

Повеќе

Роналдо се приклучи на подготовките на Португалија

Во пресрет на Светското првенство во Русија Роналдо во боите на националниот тим

Повеќе

Богата спортска сабота

Полуфинале во Лига на шампиони во ракомет започнува во 15:15 часот, а второто во кое игра нашиот Вардар започнува во 18 часот. Вечерта финале во Лигата на шампиони во 20:45 помеѓу Реал Мадрид -

Повеќе

ВИДЕО: Телото на д-р Георги Петков симнато од Еверест

Јапонски и македонскиот алпинист кои починаа под врвот Еверест по симнувањето во Катманду ќе бидат однесени на аутопсија

Повеќе

Сеќавање за д-р Петков од англискиот алпинист Адам Бут

Адам Бут (Adam Booth), британски алпинист со сеќавање за своите средби и познанство од другарувањето на Монт Еверест со нашиот гевгеличанец, д-р Георги Петков

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.