Топ Новости >

Македонски планинари искачија два врва на Витоша во Бугарија

  • Вторник, Јан 30 2018

 {flike}


 Три македонски планинарски друштва ПД „Кожуф“ од Гевгелија, „Ентузијаст“ Струмица и „Фрее фикерс“ од Кавадарци и Неготино викендов се искачија на два врва од планината Витоша Бугарија.

Целна дестинација на македонските планинари беше највисокиот Црн врв на висина од 2.290 м.н.в. на планината Витоша, планина која се наоѓа во непосредна близина на бугарската метропола Софија. Попатно беше искачен и врвот Камен Дел, кој се смета за еден од најубавите врвови на планината Витоша, бидејќи од неговата висина се гледа Софија како на дланка.

Искачувањето започна во недела на 28 јануари од планинарскиот дом „Борова Гора“ кој се наоѓа на височина од 1.708 м.н.в. Висинската разлика од 582 метри беше искачена под водство на планинарот од домаќинското друштво од Бугарија, Мирослав Спасов кој беше водич на трасата.

- „По предлог на водичот, а во согласност со сите планинари маршутата на движење беше изменета и наместо од врвот да се спуштиме на Планинарски дом „Алеко“, да направиме еден круг и да се вратиме повторно на планинарски дом „Борова Гора“.

Патеката по која се движевме првично се протегаше по прекрасна борова шума прекриена со снежна покривка, а потоа продолживме по чистина со снег која беше во недоглед до врвот, окако го искачивме највисокиот врв на Витоша направивме мала пауза во планинарскиот дом кој се наоѓа на самиот врв. Од највисокиот врв продолживме кон врвот Камен Дел. Од овде продолживме кон планинарскиот дом „Бор“ а отука кон првичното сместувалиште во домот Борова гора“, ги раскажува своите впечатоци гевгелискиот планинар Ристо Каркалашев.

Искачувањето на врвовите на планината Виташа беше изведена во целосна организација на Планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија. На истата учествуваа 20 планинари, од кои 11 планинари од Гевгелија и уште 9-мина членови на планинарските друштва од Струмица, Неготино и Кавадарци, дочекани од локален планинар и познавач на висините на Виташа.. Водич на трасата долга 19 километри беше Ристо Каркалашев од ПД „Кожуф“, а му помагаше бугарскиот пријател на висините Мирослав Спасов од Софија.
Ова е првата меѓународна акција на која учествуваат планинари од ПД „Кожуф“ Гевгелија во новата календарска година. Следат уште многу висини за овие неуморни поклоници на искачувањата и природниот амбиент што го нудат планините во Македонија, Балканот и светот на кои планираат да учествуваат членовите на ПД „Кожуф“ во текот на годината. 

Фудбалската иднина на Миравци во посета на Градоначалникот

Делегацја составена од 32 дечиња фудбалери, членови на Фудбалскиот клуб „Миравци“ предводени од својот тренер, Бојана Иванова остварија средба со градоначалникот на општина Гевгелија

Повеќе

Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.