Топ Новости >

Реал во осмо последователно полуфинале

  • Среда, Апр 11 2018

{flike}


Реал Мадрид поразен на свој терен, стадионот Сантјаго Барнеби, од Јувентус, но сепак се избори за полуфинале во Лигата на Шампиони

Во еден од највозбудливите натпревари во овогодишната Лига на шампиони (ЛШ), Реал Мадрид загуби од Јувентус (1-3), но обезбеди место во полуфиналето во осма последователна сезона. Италијанците беа на прагот да се изборат за продолженија, но Бенатиа направи пенал во последните моменти од мечот, што му дозволи на Кристијано Роналдо да го постигне голот вреден за полуфинална фаза.

Гостите не можеа да посакаат подобри први 45 минути во кои постигнаа два гола и стигнаа многу блиску да ја анулираат негативата од пред една недела. Марио Манџукиќ беше стрелец на двата гола и двата на идентичен начин, со удар со глава. Првиот пристигна по само две минути игра, по центаршутот на Сами Кедира, кој ги израдува гостинските, а ги шокира домашните навивачи.

На тоа „кралевите“ одговорија со свои шанси, а успеаја и да ја затресат мрежата на Џанлуиџи Буфон. Иско собра еден отпадок по ударот на Кристијано Роналдо и погоди за 1-1, но судијата досуди офсајд позиција. По неколку шанси на двете страни, Манџукиќ одново го украде шоуто и по вторпат вечерва го натера Кејлор Навас да капитулира. Овојпат го надскока Дани Карвахал и биеше во поблиската статива.

Второто полувреме започна мирно и со блага иницијатива на Реал, а тогаш се случи неочекуваното. Јувентус постигна трет погодок во мрежата на Навас и овојпат најмногу благодарение на неговата катастрофална реакција. Костариканскиот чувар на мрежата ја испушти топката и му дозволи на Блес Матуиди третпат да ја затресе неговата мрежа.

До крајот двете екипи немаа конкретни закани, а моментот на одлука пристигна во продолжението, кога Бенатиа направи пенал врз Лукас Васкез, што му дозволи на Роналдо да погоди од белата точка и да ја продолжи серијата на погодоци во ЛШ, која сега гласи 11 последователни натпревари.

Головите ги постигнаа: Марио Маџукиќ во 2-та и во 37-та минута, Блесе Матуди во 60 минута за Јувентус, а последниот гол падна од Кристијано Роналдо во 97-та минута. Буфон заработи црвен картон што се бунеше за досудениот панал. Ова е негов последен настап во Лига на шампионите после што најави пензионирање од зелениот терен.  

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.