Топ Новости >

Гевгелискиот патник кон Еверест стигна до базниот камп на 5325 мнв

  • Недела, Апр 15 2018

{flike}


Khumbu Himal е базниот камп на Хималаите лоциран на 5.325 метри надморска висина од каде меѓународната експедиција во која се наоѓа и гевгелискиот алпинист Д-р Ѓорги Петков ќе остане наредните пет-шест недели додека се подобрат условите за искачување на Врвот Монт Еверест.

Фотографијата што ја направи Томс Ворбс го покажува првото изгрејсонце над кампот Кумбу.

Фото: Тomas Worbs

Сончевото време им погодува за следите фази од искачувањата, кои треба да се одвиваат етапно до точките C1 што се наоѓа на 5.943 м.н.в, па се враќаат назад во базниот камп. Следуваат потоа точката C2 (21,000'/6.400 m), C3 (23,500'/7.162 m), South Col(26,300'/8016m) самиот врв Монт Еверест (29,035'/8.850 m).

Еве кратка видео симулација на движењата на алпинистите за аклиматизација на теренот и температурните услови.Дали ќе добиваме следни информации од гевгелискиот патник кон Еверест Д-р Ѓорги Петков, се' до неговото конечно искачување кон врвот, за што искрено му посакуваме, зависи од достапноста на Wi-Fi зоната. Патем, домаќините на камповите на Еверест се погрижиле користењето на WiFi да биде по цена од 50 долари за 500 МБ. Ова е мал издаток за јавното искажување на стремежите на несекојдневниот спортски потфат на д-р Петков. Инаку севкупните трошоци за една експедиција на Еверест, во зависност од патните трошоци, дозволи со патничкото осигурување, залихи, закупот на опрема и водичи, се движи од 30 до 40.000 долари.

Општина Гевгелија го поддржа овој спортски зафат на нашиот гевгелиски алпинист со донација од 60.000 денари за остварувањето на неговата планирана мисија за искачување на Монт Еверест. Сето тоа од Програмата за финансиска поддршка на спортските активности во Општината за 2018 година. Меѓународната експедиција на Еверест за 2018 во која учествува и Д-р Ѓорги Петков секако ќе ги носи и обележјата на Македонија и ПД „Кожуф“ каде членува повеќе од две децении овој наш неуморен трагач по висинските предизвици.

Фото: Д-р Ѓорги Петков со палец нагоре отпоздравува дека е добро и добро ги поднесува минусните температури и суровите услови на Еверест (15.04.2018 год.)

Ѓорги Петков, во изминатите десетина години се има искачено на сите највисоки врвови, на речиси сите континенти. Започнува со Елбрус, највисокиот врв во Европа, висок 5.642 метри, па потоа следат е врвот Килиманџаро највисокиот врв во Африка висок 5.895 метри, следуваат Аконгаква - највисокиот врв во Јужна Америка, висок 6.962 м.н.в., Арарат - со височина од 5.174 метри и врвот МекКинли на Алјаска висок 6.183 метри. Највисоката височина до која се искачил до сега доктор Петков е врвот Ленин Пик, во Киргистан, висок 7.200 метри, додека најблиску до Монт Еверест се нашол кога, како член на Балканска експедиција се искачува на врвот Island Peak, на Хималаите, врв висок 6.198 метри, од каде се гледа, со сета своја величина и убавина, Монт Еверест. И, токму на овој врв му се раѓа сонот, еден ден и тој да застане на „покривот на светот“.

Му посакуваме успешна експедициска мисија која заедно со тимот треба да ја остварат од Јужната страна на Еверест.

 


Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.