Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

  • Четврток, Апр 26 2018

{flike}


Атлетико Мадрид остана непоразен на гостувањето на „Емирати“, играјќи 1-1 против Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лигата на Европа.
Иако со десетмина играчи играа цели 80 минути, поради исклучувањето на Шиме Врсљако, избраниците на Диего Симеоне, кој исто така беше испратен на трибините, успеаја да стигнат до реми со голот на Антоан Гризман во 82-та минута од мечот. Тој искористи една грешка на одбраната на Арсенал и во противнапад ја погоди мрежата на Оспина.

Арсенал имаше доминација на овој меч, со оглед и на предноста од играч повеќе, а поведе со голот на Александре Лаказет во 61-та минута од дуелот. 
Овој резултат 1:1 дефинитивно претставува голем за избраниците на тренерот Диего Симеоне пред реваншот кој е закажан за 3. мај од 21:05 ч. на „Ванда Метролитано“.

Вечерва се играа првите натпревари од полуфиналето на Лига Европа. 
Олимпик Марсеј обезбеди предност од 2-0 против Салцбург во втората полуфинална пресметка од Лигата на Европа. Флориан Товин во 15-та минута го доведе францускиот тим во водство, а во вториот дел и Клинтон Н’јие се запиша меѓу стрелците за убава предност пред реваншот во Австрија.

Следуваат видео снимки од головите на Атлетико и Арсенал.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.