Топ Новости

Светско Фудбалско првенство Русија 2018

  • Недела, Јун 10 2018

Од 14 јуни еден месец потоа светот ќе се врти по фудбалската буба мара со почетокот на 21 Светско првенство во фудбал.

Домаќин на светската фудбалска треска за прв пат ќе биде Русија. Ова ќе биде прв турнир кој се одржува во Русија и во Источна Европа воопшто, но ќе биде и прво светско првенство кое ќе се одржува на два континента. Русија е држава која географски се простира на два континента, Европа и Азија, и по одвојувањето на дел од некогашните републики од СССР таа останала најголемата територијално распространета држава. Со овој факт Русија ќе биде најголемата земја географски гледано, која ќе биде домаќин на едно светско првенство.

На турнирот ќе има 32 национални тимови, вклучувајќи ја и домаќинската репрезентација. Вкупно 64 натпревари ќе се одиграат na 12 локации лоцирани во 11 градови. Финалето на светското првенство ќе се одржи на 15 јули во Москва на стадионот „Лужники“.

Првенството почнува следната недела, четврток на 14 јуни 2018.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.