Топ Новости

Светско Фудбалско првенство Русија 2018

  • Недела, Јун 10 2018

Од 14 јуни еден месец потоа светот ќе се врти по фудбалската буба мара со почетокот на 21 Светско првенство во фудбал.

Домаќин на светската фудбалска треска за прв пат ќе биде Русија. Ова ќе биде прв турнир кој се одржува во Русија и во Источна Европа воопшто, но ќе биде и прво светско првенство кое ќе се одржува на два континента. Русија е држава која географски се простира на два континента, Европа и Азија, и по одвојувањето на дел од некогашните републики од СССР таа останала најголемата територијално распространета држава. Со овој факт Русија ќе биде најголемата земја географски гледано, која ќе биде домаќин на едно светско првенство.

На турнирот ќе има 32 национални тимови, вклучувајќи ја и домаќинската репрезентација. Вкупно 64 натпревари ќе се одиграат na 12 локации лоцирани во 11 градови. Финалето на светското првенство ќе се одржи на 15 јули во Москва на стадионот „Лужники“.

Првенството почнува следната недела, четврток на 14 јуни 2018.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.