Маестрална победа на Вардар

Сабота, 06 Октомври 2018

Вардар со четири победи од четири натпревари во Лигата на шампиони

 

 

 

Актуелниот ракометен шампион нашиот Вардар со четврта победа во Лигата на шампиони. На домашен терен со резултат 29- 27 го победи германскиот Рајн Некар.

Првото полувреме помина во знакот на Рајн Некар кој на минута пред крајот водеше три разлика. Дибиров со пенал намали на 2 разлика преку пенал и на полувреме се замина со резултат од 12 - 15 за Рајн Некар.

Второто полувреме започна во знакот на Вардар. На 10 минути пред крајот, Вардар за прв пат поведе 27 - 24 и за прв пат направи разлика со три гола предност.

Дибиров со осум гола беше избран за играч на мечот.

Со оваа победа Вардар е неприкосновен во групата А со сите можни поени.

Следен противник на вардарци е Келце од Полска кој вардарци ќе го играат на гостински терен.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.