Топ Новости

Вардар со петта победа во квалификации на ЛШ

• Сабота, Ное 03 2018

Со победа над Мешков Брест со резултат 30:23 Вардар има пет победи од шест одиграни натпревари во 6-то коло од квалификациите на Лигата на шампионите.

Херои на денешниот триумф беа сите во составот на Вардар, но ги предводеа Игор Карачиќ и резервниот голман Калифа Гебдане. Вардар славеше над Мешков со 30-23, но тешко кој можеше да прогнозира ваков епилог по првото полувреме. Додека гостите од Белорусија водеа во првото полувреме, вардарци успеаја да добијат предност во 16-та минута со 9:8. Сепак на пауза се отиде со изедначен резултат во првото полувреме. Тоа заврши со 14-14.

Мешков Брест беше поконкретен и во нападот и во одбраната и на стартот од второто полувреме, но не за долго. Вардар тешко доаѓаше до реализација, сепак, за среќа Игор Карачиќ беше во елемент. Хрватскиот бек успеваше да најде простор и го држеше „црвено-црните“ во игра, во 38 минута со осмиот погодок донесе и нова предност од 18-17, а веднаш потоа прв пат го однесе Вардар на +2 (19-17). Тоа беше клучниот момент во кој играта на Вардар доби на интензитет.

На осум минути пред крај, вардарци стигнаа и до највисоки +7 со третиот погодок на Даинис Криштопанс за 27-20 со што практично и беше решен победникот на овој меч. Точка на извонредниот финиш стави Гедбан со одбранетиот седмерец на Ѓукиќ за конечна победа на Вардар со 30-23.

Извонредна партија во составот на Вардар имаше Игор Карачиќ со 11 гола од 14 обиди. По шест погодоци за „црвено-црните“ постигнаа Иван Чупиќ и Тимур Дибиров. Кај Мешков Брест најефикасен беше Александер Шкурински со пет гола.

Следниот натпревар во ЛШ, Вардар повторно го игра на домашен терен, на 11 ноември кога во Скопје гостува Барселона.