Хачанов го победи Ѓоковиќ на финалето во Париз

Недела, 04 Ноември 2018

Светскиот рекет број 1 пропушти да ја понесе петтата Мастер титула од Париз

 

 

Светскиот рекет број 1 пропушти своето место на АТП листата да го круниса со петта Мастер титула во Париз.
На патот му се испречи агресивната игра на 22 годишниот руски тенисер Карен Хачанов кој го збриша Ноле во два сета со резултат 7-5 и 6-4.
Благодарение на одличната игра, но користејќи го и очигледниот замор кај Ѓоковиќ по вчерашниот исцрпувачки полуфинален дуел со Федерер, младиот Русин не му дозволи ниту еден сет на противникот.
Ова беше само втор меѓусебен дуел на овие двајца тенисери. Првиот беше годинава на Вимблдон, а Ѓоковиќ славеше лесно во три сета.
Хачанов стана првиот руски тенисер кој по пауза од 12 години се враќа на тронот на парискиот мастер турнир, по освојувањето на титула Мастерс 1000 од Николај Давиденко во 2009 година.

За Ѓоковиќ заврши победничката серија по 22 дуела, а прекина и традицијата победи во финалињата на турнирот во Париз. Тој досега има четири титули од овој Мастерс.

Со освоената титула, Хачанов ќе дојде на најдобриот пласман на АТП листата веќе утре, ќе биде на 11 место. Ѓоковиќ пак ќе биде новиот лидер на ранкингот и ќе ја почне 224. недела во кариерата како најдобар во светот. Следен предизвик на Србинот е финалето на сезоната во Лондон, Хачанов чека шанса како еден од резервите.

 

Last modified on Недела, 04 Ноември 2018 - 18:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.