Дуелот Македонија-Косово во Гевгелија донесе победа 78:68

Понеделник, 03 Декември 2018

На гевгелиски терен македоднската кошаркарска репрезентација обезбеди два бода и останување на лидерската позиција на табелата во групата Б за квалификациите на евробаскет 2021 

 

 

Во третиот квалификационен натпревар за Евробаскет 2021 Македонија ја совлада репрезентацијата на Косово со резултат 78:68, полувреме 39:35. 

Со вечерашниот натпревар кошаркарите на Македонија ја добија клучната битка во претквалификациите за Евробаскетот. Избраниците на Јорданчо Давитков по пауза од две години одиграа домашен натпревар надвор од Скопје, но тоа не им пречеше со сигурна, атрактивна и допадлива кошарка во салата „26 април“ во Гевгелија да ја задоволат локалната публика со заслужена победа. 

Со оваа победа Македонија ги собра потребните два бода за да остане на лидерската позиција на табелата во групата Б и премногу е близу до пласман во следната фаза во борбата за местата кои водат на континенталниот собир. До крајот има уште еден меч, против Романија, кој дури и да се загуби, поразот не треба да биде со повисока разлика од 14 поени. 

 

Нашите кошаркари, носени од фантастична атмосфера во гевгелиската сала, уште од самиот старт покажаа моќ и веднаш успеаја резултатски да се одлепат.
Црвено-жолтите започнаа фуриозно, па во првата четвртина на два пати имаа и имаа и 16 поени предност. Сепак во втората, гостите успеаја да ги консолидираат редовите и на полувреме да заминат само со четири поени негатива 39-35.
Во вториот дел нашите репрезентативци одново ја презедоа играта во свои раце, па во 35-минута имаа и највисоки 17 поени предност 75-58, за на крајот да славата со 10 поени разлика 78-68. 

Најдобар поединец на мечот беше Бојан Трајковски со „дабл-дабл“ ефект од 23 поени и 13 скока, додека Шејн Витингтон реализира 15 поени. Одличен беше и Војдан Стојановски со 13 поени. Кај Косово прво име беше Дардан Бериша со 19 поени. 

Последниот меч од втората претквалификациска фаза Македонија ќе го игра на 21 февруари следната година, кога ќе гостува во Клуж кај Романците.

 

 

 

Last modified on Понеделник, 03 Декември 2018 - 00:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.