Прогласени победниците на „ЕСПЕРО 2018-2019“

  • Сабота, Јан 05 2019

 

 

„Кожуф Гевгелија“ во јуниорска конкуренција и „Пајдаков-Бекарт“ во сениорска се екипите победници на возобновениот, по две години пауза, Новогодишен турнир во мал фудбал „Есперо 2018-2019“.

На турнирот кој беше во организација на ФК „Кожуф“ а помогнат од градоначалникот на општина Гевгелија учество зедоа 24 екипи од Гевгелија, Миравци, Богородица, Дојран, Негорци, Ѓавато, Струмица и Возарци. Турнирот започна на 14 декември со одиграни пет натпреварувачки круга меѓу учесниците кои беа поделени во 8 групи.

Финалните натпревари се одиграа вчера, петок, 4 јануари во спортската сала „24 април“ во Гевгелија. Првиот финален дуел се одржа меѓу јуниорите од 2007/2008 меѓу екипите „Џокер“ од Фурка и „Кожуф Гевгелија“, а победник беа гевгеличани со резултат 6 : 2.

Во малото финале меѓу сениорите се сретнаа „Баламов компани“ од Негорци и „Свид дин“ од Миравци. Миравчките фудбалери ги депласираа негорчани со резултат 5 : 0 и со тоа станаа носители на третото место на „Есперо“.

Вистинската финална пресметка за наградниот фонд од 120.000 денари за носителот на пехарот беше помеѓу сениорските екипи на „Пајдаков-Бекарт“ од Гевгелија и „Фламинго 2“ од Гевгелија. Четирите гола предност и резултатскиот скор од 5 : 1 за „Пајдаков-Бекарт“ го однесе на победничкото прво место.

Наградниот фонд беше распределен на следните пласмани:
- Прво место - 120.000 денари
- Второ место - 80.000 денари
- Трето место - 40.000 денари и
- Четврто место - 20,000 денари

Во поединечна конкуренција имаше посебни награди за најистакнатите на теренот, на голот и пред голот. Така, за најдобар фудбалер жирито го прогласи Зоран Левески од победничката екипа на „Пајдаков-Бекарт“. Наградата за најдобар голман на турнирот е доделена на Трајче Ников од екипата на „Казино Фламинго 2“, а за голгетер на турнирот е прогласен Раде Ристенски од екипата на „Свид Дин“.

Наградите на свечена церемонија пред присутната навивачка публика ги додели на екипните и поединечните добитници покровителот на турнирот, гадоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.