Топ Новости

Убедлива победа на Блокотехна над Шкупи

Сабота, 09 Февруари 2019

Тотален дебакл на Шкупи во Чаир: Блокотехна победи со +49 

 

 

Екипата на Блокотехна од Гевгелија славеше повеќе од убедлива победа на гостувањето против Шкупи во Чаир со 53-102 (18-21,15-29,15-25,5-27) во 15-то коло од Првата македонска кошаркарска лига.

Домашните на гостите успејаа да парираат единствено во првата четвртина. Се останато беше тотална доминација на кошаркарите на Блокотехна кои имаа само еден полесен тренинг натпревар.

Најефикасен во победничкиот тим беше Колев со 20 поени, дополнети и со осум скока. По 17 поени постигнаа Глигоријевиќ, кој имаше и 13 скока и четири асистенции, и Делипетров, а 12 поени постигна Колев. Кај домашните се издвоија Велески (11 поени и 7 скока) и Тасков со 10 поени и 9 скока.

За Блокотехна ова беше 12-та победа во 14-от натпревар сезонава, избивајќи сега на втората позиција на табелата пред МЗТ Скопје кој има 11 победи, но и натпревар помалку. На врвот е Работнички со 12 победи и само еден пораз од 13 натпревари.

 

Last modified on Сабота, 09 Февруари 2019 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.