Македонец со оштетен вид ја искачи Аконкагва

  • Среда, Фев 27 2019

 

 

Македонскиот планинар Стоилко Стоицев успешно го искачи и се симна од врвот Аконкагва кој се наоѓа на 6.962 метри надморска височина. Податокот дека Стоилко е лице со инвалидитет, со оштетен вид го прави подвигот несекојдневен. Тој стана вториот планинар во светот со таков инвалидитет кој го реализирал истиот подвиг - искачувањето на Аконкагва.

Од неговиот клуб „Македон“ од Скопје, каде тој активно членува изјавуваат:
- „Огромен успех за него. Столе стана првиот човек од Македонија кој со својот инвалидитет, оштетен вид од 90% го искачи највисокиот врв во Јужна Америка и можеби неофицилјално само втор во светот со ваков проблем кој успеал на Аконкагва. Честитки за Столе“, искрено изјавуваат од неговото планинарско друштво.

Сезонава Аконкагва ја искачија и членови на планинарскиот клуб „Мамути“, а Александар Кирковски постави рекорд на Балканот во качување и симнување под 10 часа.

Инаку, Стоилко Стоицев е добитник на наградата ФЕНИКС за постигнувања во областа на планинарењето во 2017 година, што го доделува Општина Центар. Минатата година Стоицев успешно се искачи на највисокиот врв во Европа - Елбрус 5.642 мнв). За ова искачување тој беше добитник на награда за најуспешен спортист со хендикеп (оштетен вид) од страна на Град Скопје.

 

Фото: Во базниот камп Плаза де Мулас на висина од 4.300 мнв - Стоилко Стоицев

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.