КК „Кожуф“ победи во Куманово, „Блокотехна“ го надигра „Вардар“

Недела, 03 Март 2019

Кожув во една четвртина успеа да го добие дуелот во Куманово. Блокотехна без проблеми на домашен терен оствари победа

 

 

На гостувањето кај директниот ривал Куманово, Кожув победи со 73:79 и си обезбеди предност на крајот од основниот дел од сезоната. Сега гевгеличани имаат биланс 8:7, а кумановци 7:8 и во случај на ист број бодови, Кожув ќе ја освои шестата позиција.

На овој натпревар гостите постојано беа во водство, почнаа со 0:4, подоцна имаа 2:10, а на крајот на првата четвртина беше 19:26. Највисоката предност Кожув ја имаше кон средината на вториот период кога поведе со 11 разлика (21:32).

И во последните две минути се влезе со еден поен предност во корист на Кожув. Гевгеличани не беа многу сигурни во нападот, но функционираше нивниот офанзивен скок, кога беше најпотребно прибраа неколку топки и ја сочуваа предноста. Вкупниот број скокови не е далеку на страната на Кожув (40:38, 12:9 во офанзивни), но тие дојдоа во клучните моменти.

Игор Кесар со 23 поени беше најефикасен во гостинската екипа, а одличен натпревар против својот поранешен тим одигра и Караколев кој постигна 16 поени. Кај Куманово, Думиќ оствари дабл-дабл со 13 поени и 12 асистенции, но имаше и 9 загубени топки.

Во дуелот одигран во Гевгелија, вториот гевгелиски кошаркарски тим „Блокотехна“, обезбеди очекувана победа над скопски Вардар со 98:76. Избраниците на Марјан Илиевски одиграа силно прво полувреме, направија висока предност, која во вториот дел од мечот само умешно ја одржуваа за обезбедување на 13-тата сезонска победа.


КУМАНОВО - КОЖУВ       73:79   (19:26, 15:14, 22:22, 17:17)

БЛОКОТЕХНА - ВАРДАР   98:76   (27:16, 26:20, 23:19, 22:21)

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.