Два планински врва од Пајак-Грција искачени од гевгелиски планинари

  • Понеделник, Мар 11 2019

 

 

Врвовите Еклисаки (Εκκλησάκι - 1529μ) и Метериси (Μετερίζι - 1595μ) од планината Пајак во Грција викендов беа искачени од членовите на ЗСПК „Кожуф“ од Гевгелија.

Акцијата беше во организација на гевгелискиот спортски планинарски клуб и на истата учество зедоа 25 планинари, од кои 20 членови на ЗСПК „Кожуф“ и петмина од Скопски планинарски клуб.

Целна дестинација на меѓународната акција беа двата врва на опеаната Пајак Планина во македонските народни песни, а поводот беше планинарски и акцијашки да се одбележи Меѓународниот ден на жената 8-март.

- „Стартот на акцијата започна од старото напуштено село Кромни (Κρώμνη) кое се наоѓа во пазувите на Пајак планина. Првичното македонско име на оваа село било Корнишор, по информации добиени од пријател кој живее во Грција, а по потекло е македонец. Тој ги запозна македонските планинари за историската знаменитост на неговото село, односно дека од селото Корнишор започнало Илинденското востание за тогашните територии на Ениџе Вардар, Кукуш и Гевгелиско со војводите Апостол Петков, Крсто Асенов и Аргир Манасиев, а во црквата Св.Никола во селото Корнишор од каде го стартувавме нашето искачување кон врвовите на Пајак се наоѓа и гробот на Крсто Асенов“, изјави Ристо Каркалашев, претседател на ЗСПК „Кожуф“.

Следна дестинација од маршрутата беше локацијата до малото езерце Црвена Бара, а оттука планинарите се упатија кон врвовите Εκκλησάκι (1529 мнв) - Μετερίζι (1595 мнв.) секој со својата физичка спремност, некои до еден, а поупорните и до двата врва. Сите учесници пристигнаа до езерцето, а врвовите беа предизвик за неуморните за висини и остварувања.
Патеката беше со вкупна растојание од 19 километри, а освоената висинска разлика изнесуваше 1.120 метри.

Инаку, Метеори важи за трет по висина врв на Пајак, а Еклисаки е до него, понизок за 66 метри.

Оваа акција во соседна Грција членовите на ЗСПК „Кожуф“ ја организираат како 11-та активност од нивната годишна програма за работа. Истата беше посветена на Меѓународниот ден на жената и на пауза, на враќање во градот Јаница (Ениџе Вардарско) им приедија посебно внимание на своите членки и учеснички на акцијата.Следни активности на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија планирани за овој месец ќе бидат посветени на младите и подмладокот на планинарските спортови. Со веќе воспоставената соработка со училиштата од општината и соседните општини од регионот, ќе биде организиарана акција за искачување на висините на Кожуф со ученици од училиштата од Гевгелија и Богданци.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.