Топ Новости

Вардар го надиграа Мешков Брест во СЕХА Лигата

  • Вторник, Апр 02 2019

Вардар избори трето СЕХА-финале по ред: Лекција за Мешков среде Брест во Белорусија

 

 

Македонскиот шампион Вардар вечерва во „Викторија Арена“ го совлада Мешков Брест со 25-23 (14-10). Со тоа обезбеди игра во третото финале по ред во СЕХА лигата, откако ја расипа белоруската забава на гостински терен. „Црвено-црните“ одиграа доволно да го надиграат тимот на Каденас и да се изборат за можност за петта круна во регионалната лига.

Дуелот започна израмнето и со наизменични реализации од двете страни. Кога Разгор во 8-та минута погоди од транзиција, Белорусите првпат поведоа со +2. Бранителот на титулата возврати и Чупиќ и Стоилов брзо израмнија на 5-5.

Точно на средина од првиот дел, одбраната на Вардар заврши лавовски дел од работата и Дибиров од контра донесе прва вардарова предност (7-6).
Разликата ја направи одбраната на „црвено-црните“ и по одбраната на зицер на Милосављев, Игор Карачиќ погоди на празна мрежа за +4. Иако и Пешиќ беше расположен, сепак разликата ја направи Милосављев и Вардар на одмор замина со 14-10, откако Кристопанс постигна супер-гол со звукот на сирената.

Белорусите подобри го отворија вториот дел и Обрановиќ и Ивиќ погодија за 14-12. Со само еден гол во 12 минути, Вардар затаи, па Шумак од линијата од шест метри погоди за 17-16.

Со серија израмнување се влезе во последните десет минути. Одбраната на Вардар и Милосављев како во најдобрите денови ги одби домашните обиди и македонскиот шампион без треперење го доби дуелот со 25-23.

Најдобри поединци во таборот на Вардар беа Стоилов со седум и Кристопанс со пет погодоци, а кај домашниот Мешков Брест одлично одигра Ѓорѓиќ и Баранау со по три гола. Милосављев блескаше со 15 интервенции, а одличен беше и Пешиќ со 11 одбранети топки.

Потег на натпреварот:

 Играч на натпреварот:

 Финалниот натпревар против ППД Загреб се игра утре во 19:00 часот во „Викторија Арена“. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.