Топ Новости

Блокотехна првак во БИБЛ лигата

  • Недела, Апр 07 2019

Гевгелискиот прволигаш Блокотехна вечерва ја освои БИБЛ лигата

 

 

 

Гевгелискиот кошаркарски прволигаш завладеа со балканската баскет лига. Ова е првиот трофеј на нашите кошаркари од двегодишното постоење на клубот. Тие вечерва во борбен стил го победија домаќинот на Ф4 турнирот „Теута“ со високи 14 разлика и резултат 82-68.

Кај македонскиот состав целиот натпревар го одиграа пет кошаркари. Брендон Пен е предводник во погодоците со 31 постигнат поен. По него следуваат Ѓумиќ со 17 поени, Николиѓ со 15, Младеновиќ со 14 поени и Глигоријевиќ со 5 поени.

Блокотехна го има и најкорискиот играч на сезоната во БИБЛ лигата. Данило Мијатовиќ кој поради повреда не е дел од Ф4 турнирот вчера го доби признанието за МВП. Нашиот тим подоцна се приклучи во натпреварувањето, а регуларниот дел од сезоната го заврши на вторто место со скор од 9-3. Во полуфиналето вчера го победи Академик кој на крајот заврпши на третата позиција. Во пресметката за третото место бугарскиот Академик Бултекс го победи Берое со 86-57.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.