SRV Фест во чест на Калиников по 7 пат

Петок, 20 Септември 2019

Хуманитарното здружение „Ристо Калиников“ и годинава, по седми пат ја организира традиционалната фестивалска манифестација посветена на нивниот прерано заминат другар, музичар, гитарист и наш сограѓанин Ристо Калиников (1990-2012).
Некогаш на плоштадот Гевгелија, на отворена сцена се менуваа музичките имиња кои настапуваа во чест на 22 годишниот Ристо кој ја заспираше гитарата во своите раце. Денеска, сцената на „Де Факто“ е резервирана за овој музички, хуманитарен настан посветен на сеќавањата за Ристо и неговата музика. Со песна ќе се слават спомените за ова насмеано дете, младинец, мила душа. На сцената оваа година својот придонес пред публиката и сограѓаните на Ристо ќе го дадат со свој настап момците од „Некс Тајм“ од Скопје, зајакнати со локалните изведувачи „Тајтбитс“ и Todoroff.

Организаторот го најавува стартот на фестивалската фешта за вечерва во 20:30 часот. Хуманоста и понатаму останува одредница на овој фестивал - дел од средствата собрани од посетителите на СРВ Фестот ќе бидат донирани на здружението на граѓани за помош на станарите од опожарената зграда во Гевгелија.
Хуманитарци, музичари и сите кои го споделувате сеќавањето за младото насмеано момче со гитарата Калиников - вечерва зборното место на хуманоста и музиката е во „Де Факто“.


Last modified on Петок, 20 Септември 2019 - 11:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.