Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Две номинации за ОСКАР за „Медена земја“

Четврток, 02 Јануари 2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ кој годината што измина освои над 20-на меѓународни награди, денеска официјално стана номиниран за престижната филмска награда „ОСКАР“ од Американската филмска Академија во дури две категории: за најдобар документарец и категоријата за најдобар странски филм.

Во првата номинација за најдобар документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) се впушта во конкуренција со уште 15-сет филмови, од вкупно 150 поднесени кандидатури во оваа категорија. Членовите на Огранокот на Документарецот гласаат за утврдување на потесниот список за 92-та награда Академијата и за македонскиот филмски претставник, меѓу кои се и номинираните, кои следуваат по азбучен ред:

“Advocate”
“American Factory”
“The Apollo”
“Apollo 11”
“Aquarela”
“The Biggest Little Farm”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“The Great Hack”
“Honeyland”
“Knock Down the House”
“Maiden”
“Midnight Family”
“One Child Nation”


ФИЛМ СО МЕЃУНАРОДНА КАРАКТЕРИСТИКА (странско говорно подрачје)
Втората номинација за „ОСКАР“ нашиот претставник ја има во категоријата „Меѓународен филм за долгометражни филмови“ (порано познат како филм за странски јазици) каде за наградата е во конкуренција со 10-сет странски филмови сите со очекување да ја добијат статуетката на 92-та награда на Филмската Академија. Вкупната филмска конкуренција во оваа категорија била 91 пристигнати филмови, вод кои „Медена земја“ („Honeyland“) изби во првите 10 и се избори за номинација за Оскар.

Членовите на академијата од сите гранки беа поканети да учествуваат во прелиминарната рунда. Тие мора да ги изгледат доставените филмови. Нивните седум избори се надополнети со три дополнителни селекции изгласани од Извршниот комитет за меѓународни награди за филм на Академијата, кои го претставија конечниот список. Филмовите, наведени по азбучен ред по земја, се:

Чешка, „Шарената птица“
Естонија, „Вистина и правда“
Франција, „Les Misérables“
Унгарија, „Оние што останаа“
Северна Македонија, „Honeyland“
Полска, „Корпус Кристи“
Русија, „Бинпол“
Сенегал, „Атлантик“
Јужна Кореја, „Паразит“
Шпанија, „Болка и слава“


Гласањето за номинации започнува во четврток, 2 јануари 2020 година и завршува во вторник, 7 јануари 2020 година.

Номинациите за 92-то доделување на академијата ќе бидат објавени во понеделник на 13 јануари 2020 година.

92-от Оскар ќе се одржи во недела, на 9 февруари 2020 година, во Долби Театарот во Холивуд и Хајленд центар во Холивуд, а ќе се емитува во живо на телевизиската мрежа АБЦ. Оскарите исто така ќе бидат телевизиски пренесувани во живо во повеќе од 225 земји и територии ширум светот.


Last modified on Четврток, 02 Јануари 2020 - 16:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.