Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

„Медена земја“ се закити со наградата „Доријан“

Среда, 05 Февруари 2020

На тимот на „Медена земја“ вчера му беше врачена престижната награда „Доријан“ за најдобар документарен филм која ја доделува заедницата на LGBTQ критичари кои пишуваат во сферата на популарната култура и филм во САД, Канада, Австралија и Велика Британија.

Вчера, списанието NEW YORK (AP) објави:
„Медена земја“ веќе влезе во историјата. Тоа е првиот филм во светската кинематографија истовремено номиниран во категоријата најдобар документарен и во категоријата најдобар интернационален филм (претходно насловена најдобар филм од неанглиско говорно подрачје). Двојната чест го прави „Медена земја“ тивок револуционер на Оскарите, оној кој зборува за зголемувањето на природната безграничност во правењето на документарните филмови, но и за специфичната големина на „Медена земја“ - коментира Џејк Коил за „АП Њус“.

Додека го очекуваме доделувањето на оскарите во земјава, како и во САД, Велика Британија и Ирска се изведуваат проекции на „Медена земја“. Вечерва во 20 часот во Гевгелија, во слалата на Народниот Театар ќе се одржи третата проекција на „Haneyland“ за гевгеличани.
Вечерва филмот се прикажува и во други места од државата: во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, во Центарот за култура во Неготино, во НУ Центар за култура Крива Паланка, во Дом на млади Штип, во „Cineplexx MK“ Скопје и во Градско Кино „Милениум“.

Галерија од доделувањето на наградата „Доријан“ во САД.


Last modified on Среда, 05 Февруари 2020 - 17:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.