Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Замина легендата на филмската музика- Енио Мориконе

Понеделник, 06 Јули 2020

Светски познатиот композитор на филмска музика и добитник на Оскар, Eнио Мориконе,, почина на 91-годишна возраст. Починал рано утрово во болница во Рим, откако минатата седмица паднал и ја скршил ногата, соопшти неговиот адвокат Џорџо Асума.

Мориконе е светски познат композитор кој стои зад препознатливите нумери од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“ од 1966 и „Беше еднаш, на дивиот Запад“, од 1968 година.

Атмосферата на прогонување и тензија, без дијалог, во шпагети вестерн филмовите на Серџо Леоне, Енио Мориконе ја боеше со музика.

НЕ ГИ ОПИШУВАМ СЛИКИТЕ СО МОЈАТА МУЗИКА. КОГА ИМА ВАЖЕН ФИЛМ, КЛУЧНО Е МУЗИКАТА ДА КАЖЕ ШТО НЕ Е КАЖАНО, А ШТО НЕ, МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ, ВЕЛЕШЕ МОРИКОНЕ.

Тој компонираше музика за повеќе од 500 филмови, од кои 7 се во соработка со режисерот Леоне, со кого се запознаа како деца, во основно училиште.

Роден во Рим, Мориконе до крајот на живот беше негов жител. Кариерата ја започна како трубач, а освои Оскар во 2015 година за музиката во филмот „Осуммината омразени“, во режија на Квентин Тарантино. Номинации за истата награда добија и неговите рани композиции, од 70 до 90- тите години, за филмовите „Денови на небото“ на Теренс Малик , „Мисија“ на Роланд Џоф, „Недопирливи“ на Брајан Де Палма, „Багзи“, на Бари Левинсон и „Малена“ на Џузепе Торнаторе.

Познат како „Маестро“, тој доби почесен Оскар во 2007 година, за неговите различни придонеси во уметноста на филмската музика“, а освои и 11 највисоки италијански награди „Давид ди Донатело“. Композиторот Енио Мориконе диригираше и го отвори фестивалот „Охридско лето“ 2009 година, од каде изразуваат жалење за неговата смрт и благодароност за придонесот кон фестивалот.

На барање на Мориконе, тој ќе биде погребан во кругот на семејството.

Данскиот национален симфониски оркестар со изведба на извонредната и незаборавна негова композиција од легендарниот филм „Добриот, лошиот и грдиот“.
Last modified on Понеделник, 06 Јули 2020 - 14:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.