Топ Новости

Најдобри филмски остварувања за 2013: “Гравитација“ и „12 години ропство“

Понеделник, 20 Јануари 2014

Кога продукциите се плодни, тогаш и наградите се тешки за доделување. Така, годинава Американското здружение на продуцентите (PGA) годинава не можеше да се одлучи меѓу филмовите „Гравитација" (Gravity) и „Дванаесет години ропство (12 Years a Slave), па двата на свеченоста во неделата навечер во Лос Анџелес беа прогласени за најдобри филмски остварувања во изминатата 2013 година

Кога продукциите се плодни, тогаш и наградите се тешки за доделување. Така, годинава Американското здружение на продуцентите (PGA) годинава не можеше да се одлучи меѓу филмовите „Гравитација" (Gravity) и „Дванаесет години ропство (12 Years a Slave), па двата на свеченоста во неделата навечер во Лос Анџелес беа прогласени за најдобри филмски остварувања во изминатата 2013 година.

Ова е првпат во 25-годишната историја на здружението на американските филмски продуценти членовите да не можат да се одлучат и да ја доделат наградата на еден филм. Така наградата ја попделија продуцентите на „Гравитација", Алфонсои Куарон кој воедно е и режисер и Дејвид Хејман, како и продуцентите на „Дванаесет години ропство", Ентони Катагас, Џереми Лејнер, Стив Мекквин, Бред Пит и Ди Гарднер.

Наградите на PGA на најдобар филм често се покажаа како фаворити за најпрестижните филмски награди Оскар коишто годиниве ќе се одржат на 2-ри март. Последен пат во изборот на продуцентите и членовите на Американската академија за филмски уметности и науки се разликуваше пред седум години.

Годинава листата номинирани филмови за Оскар во категоријата најдобар филм се разликуваше само за еден наслов - „Saving Mr. Banks" кој беше номиниран на листата на PGA, додека номинираниот за Оскар „Филомена" не влезе во потесниот избор на PGA.

Last modified on Петок, 24 Јануари 2014 - 02:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.