Топ Новости

Македонскиот актер Веселинов награден на Берлиналето

Вторник, 12 Февруари 2019

На македонскиот актер  Веселинов синоќа му беше врачена наградата за најдобар млад актер (Shooting Stars) на Берлинскиот филмски фестивал

 

 

Македонскиот актер Благој Веселинов со наградата за најдобри млади актери в рака е јунакот на фотографија на денот, што ја објави Дојче Веле на македонски јазик.

На македонскиот актер Веселинов синоќа му беше врачена наградата за најдобар млад актер (Shooting Stars) на Берлинскиот филмски фестивал.

Покрај Веселинов, кој стана познат по улогата во филмот „Исцелител“, меѓу 10-те најдобри актерски таленти во подем во Европа беа прогласени уште 9 млади актери од Данска, Естонија, Германија, Ирска, Исланд, Норвешка, Полска, Србија и Шведска.

Наградите ги врачија режисерката Теона Митевска и актерот од Исланд, Ингвар Сигурдсон.

Од Македонија пред Веселинов, оваа награда ја добија Лабина Митевска во 2009 и Наташа Петровиќ во 2011.

 

Last modified on Вторник, 12 Февруари 2019 - 14:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.