Топ Новости

Оскари 2019: „Green Book“ e најдобар филм

Понеделник, 25 Февруари 2019

Видео: Рами Малек и Оливија Колман најдобри актери, Лејди Гага го доби првиот Оскар

 

 

Во вечер во која доминираше гламурот и отменоста на холивудската елита, Академијата не дозволи да заборавиме дека главната ѕвезда на вечерта се златните статуетки, популарно наречени Оскари.

Жирито сметаше дека нема подобар филм од драмата која го тематизира расизмот. „Зелена книга“ доби Оскар за најдобар филм. Животната приказна против расизмот „Green Book“ беше прогласен за Најдобар филм за изминатата година, по избор на Академијата. Режисерот на „Green Book“ Питер Фарели напомена дека филмот е снимен со многу љубов и почит, додавајќи дека сите мораме да се сакаме без оглед на разликите. Најдобриот филм е инспириран од вистинската приказна за афро-американскиот класичен и џез пијанист Др. Дон Ширли и неговиот телохранител Тони Валелонга кои тргнуваат на турнеја по американскиот југ во 1962 година.

Пред почетокот на Оскарите, како фаворит за оваа награда се сметаше „Roma“ на режисерот Алфонсо Куарон, но Мексиканецот мораше да се задоволи со наградата за Најдобар режисер. Двата филма, „Green Book“ и „Roma“ добија по три Оскари.

 


„Bohemian Rhapsody“ доби најмногу Оскари синоќа, вкупно четири, меѓу кои и онаа за Најдобар актер во главна улога, која му припадна на Рами Малек за улогата на Фреди Меркјури во овој биографски филм за рок-групата „Квин“. Британската актерка Оливија Колман го доби првиот Оскар во кариерата за улогата во филмот „The Favourite“ и ја шармираше публиката присутна синоќа на гала-вечерта со нејзиниот емотивен и шармантен говор.


Помеѓу победниците на вечерта беше и Лејди Гага, која го доби Оскарот за Најдобра оригинална песна за „Shallow“ од филмот „A Star is Born“, а освен тоа успеа одново да ја воодушеви публиката со нејзината изведба на песната, заедно со Бредли Купер.

 

Наградата за Најдобар анимиран филм му припадна на „Spider-man: Into the Spider-Verse“, а Marvel успеаја да стигнат до уште три Оскари, благодарение на „Black Panther“.

Сите добитници на Оскар 2019:

Best picture - Green Book

Best actress - Olivia Colman - The Favourite

Best actor - Rami Malek - Bohemian Rhapsody

Best supporting actress - Regina King - If Beale Street Could Talk

Best supporting actor - Mahershala Ali - Green Book

Best director - Alfonso Cuaron - Roma

Best original screenplay - Green Book - Nick Vallelonga, Brian Currie and Peter Farrelly

Best adapted screenplay - BlacKkKlansman - Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee

Best animated feature - Spider-Man: Into the Spider-Verse

Best foreign language film - Roma - Mexico

Best documentary feature - Free Solo

Best original song - Shallow (A Star Is Born) - Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt

Best original score - Black Panther - Ludwig Goransson

Best production design - Black Panther - Hannah Beachler and Jay Hart

Best costume design - Black Panther - Ruth E Carter

Best cinematography - Roma - Alfonso Cuaron

Best visual effects - First Man - Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and JD Schwalm

Best make-up and hairstyling - Vice - Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney

Best sound editing - Bohemian Rhapsody - John Warhurst and Nina Hartstone

Best sound mixing - Bohemian Rhapsody - Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali

Best film editing - Bohemian Rhapsody - John Ottman

Best animated short - Bao

Best documentary short - Period. End of Sentence

Best live action short - Skin

 

Last modified on Понеделник, 25 Февруари 2019 - 12:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.